World Curling Report

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim 6th
Hasselborg
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 11:30am MT
Kurina 2nd
Kelba
Lysons 2nd
Wright
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 1:30pm ET
Perozak  
Engelking  
Wyatt 2nd
Matter
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hall Final
Kean (10)
Steep Final
March (10)
Deruelle Final
Ainsley (7)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hastings 11  Final
Brandwood (8)
Cadorin Final
Horton (9)
Auld Final
Jones 12  (7)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Heidt Final
Heidt (9)
Kendel Final
Fell (9)
Carss Final
Tokarz (9)
Vollman 10  Final
Neufeld (6)
Ede Final
Corrigal (7)
Pomedli Final
Armstrong 12  (10)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Meyer Final
Heidt (10)
Comfort 11  Final
Olson (5)
Woloschuk 10th
Zuravloff
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Berndt Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Yoong (7)
Muyo Final
Mendoza (8)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Meyers Norris Penny Charity Classic

Oct 16 - 19, 2009
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Scott Egger
Brooks, AB
     0  0  1  0  1  0  X    2  
Dean Ross
Calgary, AB
   1  2  0  2  0  3  X    8  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Scott
Egger
Third:
Player Photo
Albert
Gerdung
Second:
Player Photo
Mark
Repp
Lead:
Player Photo
Robin
Niebergall
Skip:
Player Photo
Dean
Ross
Third:
Player Photo
JD
Lind
Second:
Player Photo
Mike
Westlund
Lead:
Player Photo
Chris
Blackwell

Event Statistics

Scott Egger
Games: 7  
Record: 4W - 3L  
Extra Ends: 1W - 1L  
One-Point Games: 2W - 1L  
PF/G: 7.36  
PA/G: 7.74  
Hammer Efficiency: 0.32  
Steal Defense: 0.21  
Force Efficiency: 0.33  
Steal Efficiency: 0.24  
Dean Ross
Games: 8  
Record: 5W - 3L  
Extra Ends: 1W - 1L  
One-Point Games: 2W - 1L  
PF/G: 7.12  
PA/G: 6.44  
Hammer Efficiency: 0.35  
Steal Defense: 0.16  
Force Efficiency: 0.55  
Steal Efficiency: 0.26  

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim 6th
Hasselborg
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 11:30am MT
Kurina 2nd
Kelba
Lysons 2nd
Wright
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 1:30pm ET
Perozak  
Engelking  
Wyatt 2nd
Matter
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hall Final
Kean (10)
Steep Final
March (10)
Deruelle Final
Ainsley (7)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hastings 11  Final
Brandwood (8)
Cadorin Final
Horton (9)
Auld Final
Jones 12  (7)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Heidt Final
Heidt (9)
Kendel Final
Fell (9)
Carss Final
Tokarz (9)
Vollman 10  Final
Neufeld (6)
Ede Final
Corrigal (7)
Pomedli Final
Armstrong 12  (10)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Meyer Final
Heidt (10)
Comfort 11  Final
Olson (5)
Woloschuk 10th
Zuravloff
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Berndt Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Yoong (7)
Muyo Final
Mendoza (8)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑