World Curling Report

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim Final
Hasselborg (EE)
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 1:30pm ET
Perozak 6th
Engelking
Wyatt 7th
Matter
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 11:30am MT
Kurina 6th
Kelba
Lysons 6th
Wright
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am CT
Heidt Final
Kendel (9)
Carss Final
Heidt (10)
Vollman Final
Fell (7)
Ede Final
Armstrong (10)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am CT
Heidt Final
Comfort (9)
Zuravloff Final
Meyer (6)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am ET
Cadorin Final
Rozon (9)
Jones Final
Madonia 10  (10)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am ET
Steep Final
Krell (10)
Deruelle Final
Stewart (EE)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Strauss Crown of Curling

Oct 20 - 23, 2006
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Score 
Janelle Yardley
Nanaimo, BC
   3  0  1  0  2  0  3  0  0  1  10  
Liudmila Privivkova
, RUS
     0  1  0  2  0  2  0  1  2  0  8  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Janelle
Yardley
Third:
No Photo
Nicole
Backe
Second:
No Photo
Kirsten
Bennett
Lead:
No Photo
Deanna
Bekker
Skip:
Player Photo
Liudmila
Privivkova
Third:
Player Photo
Nkeiruka
Ezekh
Second:
No Photo
Yana
Nekrasova
Lead:
Player Photo
Ekaterina
Galkina

Event Statistics

Janelle Yardley
Games: 8  
Record: 5W - 3L  
Extra Ends: 2W - 0L  
One-Point Games: 2W - 0L  
PF/G: 7.16  
PA/G: 7.03  
Hammer Efficiency: 0.16  
Steal Defense: 0.21  
Force Efficiency: 0.45  
Steal Efficiency: 0.36  
Liudmila Privivkova
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
Extra Ends: 1W - 1L  
One-Point Games: 1W - 1L  
PF/G: 6.59  
PA/G: 7.80  
Hammer Efficiency: 0.30  
Steal Defense: 0.25  
Force Efficiency: 0.56  
Steal Efficiency: 0.10  

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim Final
Hasselborg (EE)
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 1:30pm ET
Perozak 6th
Engelking
Wyatt 7th
Matter
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 11:30am MT
Kurina 6th
Kelba
Lysons 6th
Wright
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am CT
Heidt Final
Kendel (9)
Carss Final
Heidt (10)
Vollman Final
Fell (7)
Ede Final
Armstrong (10)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am CT
Heidt Final
Comfort (9)
Zuravloff Final
Meyer (6)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am ET
Cadorin Final
Rozon (9)
Jones Final
Madonia 10  (10)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am ET
Steep Final
Krell (10)
Deruelle Final
Stewart (EE)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑