World Curling Report

Curling Scores

M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 4:30pm MT
Sturmay 7th
Wenzek
Vavrek 8th
Tardi
Maerki 7th
Howard
Appelman Final
Geall (4)
Hamilton 8th
Park
Kanda 8th
Ma
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 4:30pm MT
Rocque Final
Carey (7)
Wilson 8th
Wark
Fujisawa 7th
Wang
Berlando 8th
Brown
Kalk Final
Sturmay (6)
Skrlik 8th
Guo
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Corbett Final
Deruelle (7)
Krell Final
Willsey (6)
Ainsley Final
Tippin (6)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Nov 15 -- 8:30pm AT
Ouellette 4th
Steele
Violette 4th
Skanes
Thompson 5th
Symonds
Jones 5th
Smith
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 6:15pm ET
Manson 8th
Palanuik
Ector 6th
Chung
Libbus 6th
Molberg
Lozinsky 6th
Cheung
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 4:15pm MT
Yamuch Final
Hlushak (7)
Sawiak Final
Pollard (6)
Davies Final
Nedohin (6)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Kurina 10  Final
Kelba (7)
Snider Final
Kiist (6)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Baute Final
Wedge (6)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm MT
Vincent Final
Cinnamon (4)
Bakker 7th
Bevan-Stewart
Wytrychowski Final
Hartwell (5)
Lepine Final
Molberg (4)
Crough 10  Final
Bain (6)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Trail Appliance Autumn Gold Curling Classic

Oct 8 - 11, 2004
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Score 
Anne Merklinger
Ottawa, ON
   1  0  3  1  0  5  X        10  
Marie-France Larouche
Quebec City, QC
     0  1  0  0  1  0  X        2  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
No Photo
Anne
Merklinger
Third:
Player Photo
Theresa
Breen
Second:
Player Photo
Susan
Froud
Lead:
No Photo
Audrey
Frey
Skip:
Player Photo
Marie-France
Larouche
Third:
No Photo
Karo
Gagnon
Second:
Player Photo
Annie
Lemay
Lead:
Player Photo
Veronique
Gregoire

Event Statistics

Anne Merklinger
Games: 5  
Record: 4W - 1L  
Extra Ends: 1W - 0L  
One-Point Games: 1W - 0L  
PF/G: 9.35  
PA/G: 5.87  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.18  
Force Efficiency: 0.71  
Steal Efficiency: 0.38  
Marie-France Larouche
Games: 7  
Record: 4W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 1L  
PF/G: 7.58  
PA/G: 7.10  
Hammer Efficiency: 0.25  
Steal Defense: 0.20  
Force Efficiency: 0.67  
Steal Efficiency: 0.22  

Curling Scores

M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 4:30pm MT
Sturmay 7th
Wenzek
Vavrek 8th
Tardi
Maerki 7th
Howard
Appelman Final
Geall (4)
Hamilton 8th
Park
Kanda 8th
Ma
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 4:30pm MT
Rocque Final
Carey (7)
Wilson 8th
Wark
Fujisawa 7th
Wang
Berlando 8th
Brown
Kalk Final
Sturmay (6)
Skrlik 8th
Guo
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Corbett Final
Deruelle (7)
Krell Final
Willsey (6)
Ainsley Final
Tippin (6)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Nov 15 -- 8:30pm AT
Ouellette 4th
Steele
Violette 4th
Skanes
Thompson 5th
Symonds
Jones 5th
Smith
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 6:15pm ET
Manson 8th
Palanuik
Ector 6th
Chung
Libbus 6th
Molberg
Lozinsky 6th
Cheung
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 4:15pm MT
Yamuch Final
Hlushak (7)
Sawiak Final
Pollard (6)
Davies Final
Nedohin (6)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Kurina 10  Final
Kelba (7)
Snider Final
Kiist (6)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Baute Final
Wedge (6)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm MT
Vincent Final
Cinnamon (4)
Bakker 7th
Bevan-Stewart
Wytrychowski Final
Hartwell (5)
Lepine Final
Molberg (4)
Crough 10  Final
Bain (6)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑