World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Stubbs Final
Kim (8)
Rocque Final
Berlando (4)
Vaughan 10  Final
Daniels (7)
Silvernagle Final
Sinclair (5)
Wark 8th
Wang
Barber Final
Skrlik (7)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Maerki Final
Cross (4)
Vavrek Final
Sturmay (7)
Tardi Final
Howard (8)
Pahl Final
Hess (4)
Scoffin Final
Kang (6)
Richard 11  Final
Ma (5)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm AT
Mouat 7th
Howard
Murphy 10  Final
Bryce (5)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Ferris 5th
Krell
Kean 5th
Birr
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR  
DEN  
EST  
LAT  
RUS  
SUI  
SCO  
CZE  
SWE  
GER  
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Lacey Final
Wipf (5)
Kelba Final
Snider (7)
Kiist Final
Ballance (7)
Lis 8th
Burton
Lacey Final
Wipf (5)
Kelba Final
Snider (7)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK  
WAL  
LTU  
FRA  
EST  
HUN  
BLR  
LAT  
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Manson 8th
Chung
Lozinsky 8th
Cheung
Libbus 7th
Molberg
Palanuik 8th
Ector
Manson 8th
Chung
Lozinsky 8th
Cheung
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Finney 7th
Northwood
Dieckelt 8th
Johnston
Finney 7th
Northwood
Dieckelt 8th
Johnston
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson 5th
Belcourt
Armstrong 5th
Baute
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

International Bernese Ladies Cup

Jan 8 - 11, 2015
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Alina Paetz
Baden Regio, SUI
     0  0  1  0  1  1  2  X  5  
Linda Klimova
Prague, CZE
   0  1  0  1  0  0  0  X  2  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Alina
Paetz
Third:
Player Photo
Nadine
Lehmann
Second:
Player Photo
Marisa
Winkelhausen
Lead:
Player Photo
Nicole
Schwaegli
Skip:
Player Photo
Linda
Klimova
Third:
Player Photo
Kamila
Mulacova
Second:
Player Photo
Katerina
Urbanova
Lead:
No Photo
Katerina
Samueliova

Event Statistics

Alina Paetz
Games: 7  
Record: 7W - 0L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 2W - 0L  
PF/G: 8.80  
PA/G: 4.80  
Hammer Efficiency: 0.52  
Steal Defense: 0.15  
Force Efficiency: 0.64  
Steal Efficiency: 0.35  
Linda Klimova
Games: 7  
Record: 3W - 4L  
Extra Ends: 0W - 1L  
One-Point Games: 1W - 1L  
PF/G: 6.47  
PA/G: 7.84  
Hammer Efficiency: 0.26  
Steal Defense: 0.33  
Force Efficiency: 0.71  
Steal Efficiency: 0.30  

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Stubbs Final
Kim (8)
Rocque Final
Berlando (4)
Vaughan 10  Final
Daniels (7)
Silvernagle Final
Sinclair (5)
Wark 8th
Wang
Barber Final
Skrlik (7)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Maerki Final
Cross (4)
Vavrek Final
Sturmay (7)
Tardi Final
Howard (8)
Pahl Final
Hess (4)
Scoffin Final
Kang (6)
Richard 11  Final
Ma (5)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm AT
Mouat 7th
Howard
Murphy 10  Final
Bryce (5)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Ferris 5th
Krell
Kean 5th
Birr
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR  
DEN  
EST  
LAT  
RUS  
SUI  
SCO  
CZE  
SWE  
GER  
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Lacey Final
Wipf (5)
Kelba Final
Snider (7)
Kiist Final
Ballance (7)
Lis 8th
Burton
Lacey Final
Wipf (5)
Kelba Final
Snider (7)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK  
WAL  
LTU  
FRA  
EST  
HUN  
BLR  
LAT  
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Manson 8th
Chung
Lozinsky 8th
Cheung
Libbus 7th
Molberg
Palanuik 8th
Ector
Manson 8th
Chung
Lozinsky 8th
Cheung
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Finney 7th
Northwood
Dieckelt 8th
Johnston
Finney 7th
Northwood
Dieckelt 8th
Johnston
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson 5th
Belcourt
Armstrong 5th
Baute
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑