World Curling Report

Curling Scores

M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Nov 16 -- 2:00pm ET
Ainsley 5th
Ferris
Birr Final
Steep (4)
Allen 5th
Geller
Heggestad 6th
Kelly
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm MT
Rocque 5th
Sherrer
Wilson 5th
Guo
Englot 6th
Vaughan
Hudyma 5th
Daniels
Silvernagle 5th
Richards
Marks 5th
Barber
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm MT
Wenzek 5th
Meachem
Vavrek 5th
Kanda
Jacques 5th
Scoffin
Kang 5th
Gempeler
Ruohonen 5th
Pahl
Harty 5th
Richard
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR 8th
GER
NED 8th
ENG
SWE 7th
SUI
DEN 9th
RUS
SCO 8th
ITA
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm AT
Violette  
Schnider  
Thomas 2nd
Fournier
Manuel  
Symonds  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST Final
RUS (8)
DEN Final
SWE (9)
SCO Final
NOR (10)
SUI Final
GER (10)
CZE Final
LAT (7)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 12:30pm MT
Johnston 5th
Desormeau
Jacques 5th
Northwood
Park 5th
Molnar
Finney 11  6th
Dieckelt
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Ballance Final
Lacey (8)
Lis Final
Kroker (7)
Wipf 5th
Burton
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
EST  
WAL  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm ET
Hutchinson Final
Nichols (4)
Belcourt Final
Ferguson (EE)
Dadswell Final
Wedge 12  (4)
Rettinger Final
Gravelle (8)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA  
BLR  
FIN  
HUN  
LTU  
TUR  
ESP  
POL  
ENG  
SVK  
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Manson 7th
Ector
Libbus 8th
Lozinsky
Palanuik Final
Chung (6)
Molberg 10  Final
Cheung (3)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Yamuch Final
Sawiak (7)
Davies 11  Final
Hlushak (6)
Nedohin 13  Final
Pollard (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

International Bernese Ladies Cup

Jan 10 - 12, 2014
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  EE  Score 
Hannah Fleming
Stirling, SCO
     0  0  0  0  0  2  0  2  1  5  
Lene Nielsen
Hvidovre, DEN
   0  0  1  1  1  0  1  0  0  4  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Hannah
Fleming
Third:
Player Photo
Lauren
Gray
Second:
Player Photo
Jennifer
Dodds
Lead:
Player Photo
Alice
Spence
Skip:
Player Photo
Lene
Nielsen
Third:
Player Photo
Helle
Simonsen
Second:
Player Photo
Jeanne
Ellegaard
Lead:
Player Photo
Maria
Poulsen

Event Statistics

Hannah Fleming
Games: 9  
Record: 5W - 4L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 1W - 0L  
PF/G: 7.37  
PA/G: 7.19  
Hammer Efficiency: 0.41  
Steal Defense: 0.31  
Force Efficiency: 0.68  
Steal Efficiency: 0.16  
Lene Nielsen
Games: 6  
Record: 2W - 4L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 6.30  
PA/G: 7.61  
Hammer Efficiency: 0.25  
Steal Defense: 0.13  
Force Efficiency: 0.33  
Steal Efficiency: 0.22  

Curling Scores

M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Nov 16 -- 2:00pm ET
Ainsley 5th
Ferris
Birr Final
Steep (4)
Allen 5th
Geller
Heggestad 6th
Kelly
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm MT
Rocque 5th
Sherrer
Wilson 5th
Guo
Englot 6th
Vaughan
Hudyma 5th
Daniels
Silvernagle 5th
Richards
Marks 5th
Barber
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm MT
Wenzek 5th
Meachem
Vavrek 5th
Kanda
Jacques 5th
Scoffin
Kang 5th
Gempeler
Ruohonen 5th
Pahl
Harty 5th
Richard
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR 8th
GER
NED 8th
ENG
SWE 7th
SUI
DEN 9th
RUS
SCO 8th
ITA
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm AT
Violette  
Schnider  
Thomas 2nd
Fournier
Manuel  
Symonds  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST Final
RUS (8)
DEN Final
SWE (9)
SCO Final
NOR (10)
SUI Final
GER (10)
CZE Final
LAT (7)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 12:30pm MT
Johnston 5th
Desormeau
Jacques 5th
Northwood
Park 5th
Molnar
Finney 11  6th
Dieckelt
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Ballance Final
Lacey (8)
Lis Final
Kroker (7)
Wipf 5th
Burton
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
EST  
WAL  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm ET
Hutchinson Final
Nichols (4)
Belcourt Final
Ferguson (EE)
Dadswell Final
Wedge 12  (4)
Rettinger Final
Gravelle (8)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA  
BLR  
FIN  
HUN  
LTU  
TUR  
ESP  
POL  
ENG  
SVK  
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Manson 7th
Ector
Libbus 8th
Lozinsky
Palanuik Final
Chung (6)
Molberg 10  Final
Cheung (3)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Yamuch Final
Sawiak (7)
Davies 11  Final
Hlushak (6)
Nedohin 13  Final
Pollard (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑