World Curling Report

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Kim 2nd
Kovaleva
Fujisawa 2nd
Hasselborg
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs 2nd
McEwen
Gushue 2nd
Epping
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Kurina  
Wright  
Rauhala  
Sawiak  
Runciman  
Kelba  
Dunkle  
Lysons  
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 2:00pm CT
Tenetuik Final
Fell (9)
Heidt Final
Ede (9)
Heidt Final
Neufeld (10)
Kendel Final
Corrigal (10)
Ackerman Final
Vollman 12  (8)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Jan 18 -- 2:00pm PT
Pillsworth Final
Webb (10)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 10:00am MT
Libbus Final
Cross (10)
Hamilton Final
Tym (6)
Goehring Final
Lavigne (9)
King Final
Leach (9)
Norman Final
Molberg (10)
Adams Final
van Amsterdam (9)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Engelking  
Bauer  
Wyatt  
Burton  
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 2:00pm CT
Heidt Final
Hartung (9)
Meyer Final
Zuravloff (10)
Woloschuk Final
Behm (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Jan 18 -- 12:00pm MT
Muyo Final
Yoong (7)
Mendoza Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Berndt (8)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Jan 18 -- 4:00pm GMT
Han Final
Sidorova (7)
Jentsch Final
Wrana (8)
Schori Final
Feltscher (8)
Nakajima Final
Kim (8)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Tue, Jan 21 -- 8:15am ET
Tippin  
Girard  
St-Georges  
Davies  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Meyers Norris Penny Charity Classic

Oct 16 - 19, 2009
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  EE  Score 
Valerie Sweeting
Edmonton, AB
   1  0  1  0  3  1  0  0  1  7  
Diane Foster
Lethbridge, AB
     0  2  0  1  0  0  1  2  0  6  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Valerie
Sweeting
Third:
Player Photo
Megan
Anderson
Second:
Player Photo
Carly
Quigley
Lead:
Player Photo
Whitney
Eckstrand
Fourth:
Player Photo
Casey
Scheidegger
Third:
Player Photo
Kalynn
Park
Skip:
No Photo
Diane
Foster
Lead:
Player Photo
Rachelle
Pidherny

Event Statistics

Valerie Sweeting
Games: 6  
Record: 3W - 3L  
Extra Ends: 1W - 0L  
One-Point Games: 1W - 1L  
PF/G: 7.83  
PA/G: 8.04  
Hammer Efficiency: 0.32  
Steal Defense: 0.25  
Force Efficiency: 0.53  
Steal Efficiency: 0.27  
Diane Foster
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
Extra Ends: 1W - 1L  
One-Point Games: 1W - 1L  
PF/G: 6.06  
PA/G: 8.79  
Hammer Efficiency: 0.25  
Steal Defense: 0.35  
Force Efficiency: 0.54  
Steal Efficiency: 0.19  

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Kim 2nd
Kovaleva
Fujisawa 2nd
Hasselborg
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs 2nd
McEwen
Gushue 2nd
Epping
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Kurina  
Wright  
Rauhala  
Sawiak  
Runciman  
Kelba  
Dunkle  
Lysons  
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 2:00pm CT
Tenetuik Final
Fell (9)
Heidt Final
Ede (9)
Heidt Final
Neufeld (10)
Kendel Final
Corrigal (10)
Ackerman Final
Vollman 12  (8)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Jan 18 -- 2:00pm PT
Pillsworth Final
Webb (10)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 10:00am MT
Libbus Final
Cross (10)
Hamilton Final
Tym (6)
Goehring Final
Lavigne (9)
King Final
Leach (9)
Norman Final
Molberg (10)
Adams Final
van Amsterdam (9)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Engelking  
Bauer  
Wyatt  
Burton  
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 2:00pm CT
Heidt Final
Hartung (9)
Meyer Final
Zuravloff (10)
Woloschuk Final
Behm (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Jan 18 -- 12:00pm MT
Muyo Final
Yoong (7)
Mendoza Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Berndt (8)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Jan 18 -- 4:00pm GMT
Han Final
Sidorova (7)
Jentsch Final
Wrana (8)
Schori Final
Feltscher (8)
Nakajima Final
Kim (8)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Tue, Jan 21 -- 8:15am ET
Tippin  
Girard  
St-Georges  
Davies  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑