World Curling Report

Curling Scores

M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Schnider Final
Kim (8)
Dropkin Final
Glukhov (6)
Calvert Final
Nyman (7)
van Dorp Final
Zou (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sat, Dec 14 -- 3:00am ET
Brown 10  Final
Bear (6)
Kanai Final
Jentsch (8)
Schori Final
Han (7)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Dec 14 -- 9:30am NT
Paterson Final
McEwen (7)
Paterson Final
McEwen (7)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 14 -- 11:00am GMT
Hess Final
McNay (8)
Reed Final
Lottenbach (4)
Gallacher Final
Carson (8)
Craik Final
Muirhead (EE)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00am ET
Scheibach 3rd
Tuma
Harvey 3rd
Murray
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Kitchens 3rd
Normandeau
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser  
Naugler  
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 11:30am ET
O'Leary Final
Gallant (8)
Steele Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Ouellette (10)
Gibson Final
MacDougall 10  (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm MT
Baska Final
CCHS Boys 12  (7)
Hayman Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton Final
Dunkle (7)
Lozinsky Final
Cramer (EE)
Lis Final
Cheung (7)
Sawiak Final
Gau (7)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Howard Final
Mitchell (9)
Streifel Final
Barber (10)
Fleming Final
Tisdale (6)
Williamson Final
Just (9)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 6:00pm ET
Cheal Final
Lachance (8)
Kennerknecht Final
Halle (7)
Bornais Final
Michaud (8)
Bellavance Final
Berube (7)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

ROGERS Masters of Curling

Nov 15 - 19, 2012
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Jim Cotter
Kelowna/Vernon, BC
     2  0  1  0  0  0  2  0  5  
Kevin Koe
Calgary, AB
   0  2  0  0  3  1  0  1  7  
View Current Draw | View Shot-By-Shot   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Jim
Cotter
Third:
Player Photo
Jason
Gunnlaugson
Second:
Player Photo
Tyrel
Griffith
Lead:
Player Photo
Rick
Sawatsky
Skip:
Player Photo
Kevin
Koe
Third:
Player Photo
Pat
Simmons
Second:
Player Photo
Carter
Rycroft
Lead:
Player Photo
Nolan
Thiessen

Shot Tracker: (All Shots, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Jim Cotter
16
56
1.76 5.4 72%
3:  Jason Gunnlaugson
16
63
1.92 2.9 82%
2:  Tyrel Griffith
16
61
1.66 4.6 79%
1:  Rick Sawatsky
16
75
1.32 4.4 95%
 TEAM TOTALS 64 255 1.66 4.3 82%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Kevin Koe
16
63
2.08 4.4 82%
3:  Pat Simmons
16
63
2.04 3.1 82%
2:  Carter Rycroft
16
70
1.90 4.6 91%
1:  Nolan Thiessen
15
66
1.78 3.8 91%
 TEAM TOTALS 63 262 1.96 4.0 87%

Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Jim Cotter
10
32
1.90 5.7 66%
3:  Jason Gunnlaugson
6
26
1.66 2.2 90%
2:  Tyrel Griffith
9
29
1.56 4.8 66%
1:  Rick Sawatsky
16
75
1.32 4.4 95%
 TEAM TOTALS 41 162 1.56 4.5 81%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Kevin Koe
6
21
1.84 5.6 72%
3:  Pat Simmons
4
13
2.26 4.2 68%
2:  Carter Rycroft
5
18
1.80 4.7 74%
1:  Nolan Thiessen
10
43
1.40 3.3 88%
 TEAM TOTALS 25 95 1.72 4.3 78%

Shot Tracker: (All HITS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Jim Cotter
6
24
1.50 5.0 82%
3:  Jason Gunnlaugson
10
37
2.06 3.3 78%
2:  Tyrel Griffith
7
32
1.78 4.3 95%
 TEAM TOTALS 23 93 1.82 4.1 84%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Kevin Koe
10
42
2.24 3.7 88%
3:  Pat Simmons
12
50
1.98 2.8 87%
2:  Carter Rycroft
11
52
1.94 4.5 99%
1:  Nolan Thiessen
5
23
2.56 4.7 99%
 TEAM TOTALS 38 167 2.12 3.8 92%

Event Statistics

Jim Cotter
Games: 9  
Record: 6W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 2W - 0L  
PF/G: 6.62  
PA/G: 5.92  
Hammer Efficiency: 0.37  
Steal Defense: 0.16  
Force Efficiency: 0.43  
Steal Efficiency: 0.21  
Kevin Koe
Games: 8  
Record: 7W - 1L  
Extra Ends: 1W - 0L  
One-Point Games: 2W - 0L  
PF/G: 6.83  
PA/G: 4.67  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.03  
Force Efficiency: 0.61  
Steal Efficiency: 0.22  

Curling Scores

M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sat, Dec 14 -- 5:00am MT
Schnider Final
Kim (8)
Dropkin Final
Glukhov (6)
Calvert Final
Nyman (7)
van Dorp Final
Zou (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sat, Dec 14 -- 1:00am MT
Brown 10  Final
Bear (6)
Kanai Final
Jentsch (8)
Schori Final
Han (7)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Dec 14 -- 9:30am NT
Paterson Final
McEwen (7)
Paterson Final
McEwen (7)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 14 -- 11:00am GMT
Hess Final
McNay (8)
Reed Final
Lottenbach (4)
Gallacher Final
Carson (8)
Craik Final
Muirhead (EE)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00am ET
Scheibach 3rd
Tuma
Harvey 3rd
Murray
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Kitchens 3rd
Normandeau
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser  
Naugler  
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 11:30am ET
O'Leary Final
Gallant (8)
Steele Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Ouellette (10)
Gibson Final
MacDougall 10  (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm MT
Baska Final
CCHS Boys 12  (7)
Hayman Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton Final
Dunkle (7)
Lozinsky Final
Cramer (EE)
Lis Final
Cheung (7)
Sawiak Final
Gau (7)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Howard Final
Mitchell (9)
Streifel Final
Barber (10)
Fleming Final
Tisdale (6)
Williamson Final
Just (9)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 6:00pm ET
Cheal Final
Lachance (8)
Kennerknecht Final
Halle (7)
Bornais Final
Michaud (8)
Bellavance Final
Berube (7)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑