[[3:0.000]] Menard

World Curling Report

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm NT
Stern Final
Fujisawa (6)
Carey Final
Hasselborg (6)
Fleury Final
Silvernagle (7)
Muirhead 7th
Jones
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Schnider Final
Kim (8)
Dropkin Final
Glukhov (6)
Calvert Final
Nyman (7)
van Dorp Final
Zou (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sat, Dec 14 -- 3:00am ET
Brown 10  Final
Bear (6)
Kanai Final
Jentsch (8)
Schori Final
Han (7)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Dec 14 -- 9:30am NT
Paterson Final
McEwen (7)
Paterson Final
McEwen (7)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sat, Dec 14 -- 4:30pm GMT
Craik Final
Lottenbach (EE)
Gallacher Final
McNay (5)
Bryce 8th
Hess
Muirhead Final
Turner (4)
W: Nova Scotia Scotties Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm AT
Breen Final
McEvoy (9)
Arsenault Final
Day (8)
Myketyn-Driscoll Final
Jackson (9)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao Final
Nedohin (8)
Bevan-Stewart Final
Jackson (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm MT
Burton Final
Lozinsky (7)
Cramer Final
Dunkle (7)
Lis Final
Gau (8)
Cheung Final
Sawiak (8)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Leitch Final
Whitbread 10  (7)
Morlock Final
Gibb (8)
Leitch  
Whitbread  
Morlock  
Gibb  
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Howard Final
Streifel 10  (9)
Tisdale 12  Final
Barber (9)
Williamson Final
Mitchell (10)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 14 -- 9:30am ET
Balsdon Final
Lawton (7)
Brabant Final
Hill (7)
Cheal Final
Halle (8)
Bornais Final
Berube 10  (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser Final
Naugler (EE)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Stevens Final
O'Leary (10)
Thompson Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Steele (10)
Gibson Final
Gallant (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00am ET
Scheibach Final
Tuma (EE)
Harvey Final
Murray (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Kitchens Final
Normandeau (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Menard

Sep 22 - 25, 2005

Buckingham, Quebec

 
Menard
 
Menard earned 0.000 world rankings points for their Top 3 finish in the Shorty Jenkins Classic. For week of the event schedule, Menard did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Menard ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm NT
Stern Final
Fujisawa (6)
Carey Final
Hasselborg (6)
Fleury Final
Silvernagle (7)
Muirhead 7th
Jones
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am NT
Schnider Final
Kim (8)
Dropkin Final
Glukhov (6)
Calvert Final
Nyman (7)
van Dorp Final
Zou (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sat, Dec 14 -- 4:30am NT
Brown 10  Final
Bear (6)
Kanai Final
Jentsch (8)
Schori Final
Han (7)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Dec 14 -- 9:30am NT
Paterson Final
McEwen (7)
Paterson Final
McEwen (7)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sat, Dec 14 -- 4:30pm GMT
Craik Final
Lottenbach (EE)
Gallacher Final
McNay (5)
Bryce 8th
Hess
Muirhead Final
Turner (4)
W: Nova Scotia Scotties Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm AT
Breen Final
McEvoy (9)
Arsenault Final
Day (8)
Myketyn-Driscoll Final
Jackson (9)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao Final
Nedohin (8)
Bevan-Stewart Final
Jackson (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm MT
Burton Final
Lozinsky (7)
Cramer Final
Dunkle (7)
Lis Final
Gau (8)
Cheung Final
Sawiak (8)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Leitch Final
Whitbread 10  (7)
Morlock Final
Gibb (8)
Leitch  
Whitbread  
Morlock  
Gibb  
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Howard Final
Streifel 10  (9)
Tisdale 12  Final
Barber (9)
Williamson Final
Mitchell (10)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 14 -- 9:30am ET
Balsdon Final
Lawton (7)
Brabant Final
Hill (7)
Cheal Final
Halle (8)
Bornais Final
Berube 10  (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser Final
Naugler (EE)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Stevens Final
O'Leary (10)
Thompson Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Steele (10)
Gibson Final
Gallant (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00am ET
Scheibach Final
Tuma (EE)
Harvey Final
Murray (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Kitchens Final
Normandeau (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑