Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones  
Tracy Fleury  
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Oct 24 -- 2:00am ET
Latvia Final
Korea (8)
Norway Final
United States (7)
Switzerland Final
Canada (7)
Sweden 10  Final
Slovakia (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 23 -- 7:00pm ET
Ryan Strang Final
Timothy Marin (EE)
Luke Godin Final
Brayden Snow (EE)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 23 -- 4:30pm AT
Liam Quinlan Final
Jack Higdon (8)
Isaiah Dalton Final
Zach Atherton 10  (8)
Mark Strang Final
Calan MacIsaac 11  (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Maksymetz Runner-Up at 2020 Slave Lake Petroleum Association Cashspiel

Nov 6 - 8, 2020

Grande Prairie, Alberta
Player Photo
SKIP
Rob
Maksymetz

  Player Photo
Third
Dean
Darwent

  Player Photo
Second
Steve
Byrne

  Player Photo
Lead
Phil
Hemming

 
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
PF/G: 7.27  
PA/G: 7.88  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.25  
Force Efficiency: 0.45  
Steal Efficiency: 0.29  
Rob Maksymetz (Grande Prairie, AB) lost 8-5 to Scott Webb (Grande Prairie, AB) in the Final To advance to the championship game, Maksymetz won 5-3 over Kalem Hamilton (Edmonton, AB) in the semifinals of the 2020 Slave Lake Petroleum Association Cashspiel in Slave Lake, Alberta;
 
Maksymetz finished 1-2 in the 0 team Slave Lake Petroleum Association Cashspiel qualifying round, held November 6 - 8, 2020 in , . In their opening game, Maksymetz lost 7-1 to Hamilton, then responded with a 8-2 win over Colin Griffith (Grande Prairie, AB). Maksymetz went on to lose 6-5 against Shawn Donnelly (Edmonton, AB) in their final qualifying round match.
 
Maksymetz ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones  
Tracy Fleury  
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Oct 24 -- 2:00am ET
Latvia Final
Korea (8)
Norway Final
United States (7)
Switzerland Final
Canada (7)
Sweden 10  Final
Slovakia (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 23 -- 7:00pm ET
Ryan Strang Final
Timothy Marin (EE)
Luke Godin Final
Brayden Snow (EE)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 23 -- 4:30pm AT
Liam Quinlan Final
Jack Higdon (8)
Isaiah Dalton Final
Zach Atherton 10  (8)
Mark Strang Final
Calan MacIsaac 11  (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jennifer Jones (Photo: Anil Mungal) will meet Korea's Eunjung Kim Saturday night in the semi-finals at the 2021 Grand Slam of Curling Masters.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑