[[1:25.9845]] CHAMPION: Grassie Wins 2019 The Sunova Spiel at East St. Paul

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones 7th
Tracy Fleury  Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Calan MacIsaac 13  Final
Mark Strang (4)
Jack Higdon Final
Zach Atherton (7)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Celia Evans Final
Marin Callaghan (8)
Rachel McLean Final
Allyson McNutt (8)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Oct 24 -- 8:00am ET
Aleena Mordeen Final
Ella Lenentine (8)
Abby Slauenwhite Final
Cassidy Blades (8)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CHAMPION: Grassie Wins 2019 The Sunova Spiel at East St. Paul

Nov 22 - 25, 2019

Winnipeg, Manitoba
Player Photo
SKIP
Sean
Grassie

  Player Photo
Third
Tyler
Drews

  Player Photo
Second
Daryl
Evans

  Player Photo
Lead
Rodney
Legault

 
Games: 6  
Record: 6W - 0L  
PF/G: 8.60  
PA/G: 4.88  
Hammer Efficiency: 0.53  
Steal Defense: 0.13  
Force Efficiency: 0.69  
Steal Efficiency: 0.20  
Sean Grassie (Winnipeg, MB) won 4-3 over Corey Chambers (Winnipeg, MB) in the Final To advance to the championship game, Grassie won 10-5 over JT Ryan (Winnipeg , MB) in the semifinals of the 2019 The Sunova Spiel at East St. Paul in Winnipeg, Manitoba, Canada; and won 5-3 over Dennis Bohn (Winnipeg, MB) in the quarterfinals.
 
Grassie finished 3-0 in the 16 team The Sunova Spiel at East St. Paul qualifying round, held November 22 - 25, 2019 at the East St. Paul Curling Club in Winnipeg, Canada. In their opening game, Grassie defeated Ryan 5-4, then won 6-5 against Bohn and 7-1 against Tanner Horgan (Winnipeg Beach, MB) in their final qualifying round match.
 
For winning the The Sunova Spiel at East St. Paul Championship title, Grassie earned 25.985 world rankings points along with the $2,900CDN first prize cheque, moving up 24 spots the World Ranking Standings into 65th place overall with 80.155 total points. Grassie ranks 44th overall on the Year-to-Date rankings with 63.332 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones 7th
Tracy Fleury  Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Calan MacIsaac 13  Final
Mark Strang (4)
Jack Higdon Final
Zach Atherton (7)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Celia Evans Final
Marin Callaghan (8)
Rachel McLean Final
Allyson McNutt (8)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Oct 24 -- 8:00am ET
Aleena Mordeen Final
Ella Lenentine (8)
Abby Slauenwhite Final
Cassidy Blades (8)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jennifer Jones (Photo: Anil Mungal) will meet Korea's Eunjung Kim Saturday night in the semi-finals at the 2021 Grand Slam of Curling Masters.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑