[[5:10.3938]] Dilello Reaches 2019 The Sunova Spiel at East St. Paul Quarters

Curling Scores

W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Oct 4 -- 3:00pm ET
Lawes 4th
Keiser
Tirinzoni 4th
Carey
Gim 5th
Jentsch
Hasselborg 4th
Peterson
M: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Oct 4 -- 11:30am ET
Bottcher Final
McEwen (8)
Retornaz Final
Flasch (8)
Koe 9th
Hoesli
Gushue 7th
Howard
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Ramsfjell Final
Edin (8)
W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Tirinzoni Final
Ladouceur (8)
D: Hardline Open
Ottawa, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Walker/Muyres Final
Dodds/Mouat (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb Final
Hartung (8) Watch Live Curling!
D: Qualico Mixed Doubles Classic
Canmore/Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 1:00pm MT
Albrecht/Wozniak Final
Peterman/Gallant (8) Watch Live Curling!
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Oct 1 -- 1:30pm NT
O'Leary Final
Feltham (8)
Thomas Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
Smith (8)
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Oct 2 -- 8:30am NT
Locke Final
Hill (4)
Strong Final
Curtis (4)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm EET
Bryce Final
Gosgens (8)
Walstad Final
Huerlimann (1)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:30pm ET
Menard Final
Asselin (8)
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm CT
Wasylik Final
Chambers (5)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm CT
Peterson Final
Ackland (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Dilello Reaches 2019 The Sunova Spiel at East St. Paul Quarters

Nov 22 - 25, 2019

Winnipeg, Manitoba
Player Photo
SKIP
Ty
Dilello

  Player Photo
Third
Hayden
Forrester

  Player Photo
Second
Brennan
Sampson

  Player Photo
Lead
Brendan
Wilson

 
Games: 4  
Record: 3W - 1L  
PF/G: 7.41  
PA/G: 3.70  
Hammer Efficiency: 0.50  
Steal Defense: 0.00  
Force Efficiency: 0.33  
Steal Efficiency: 0.40  
Ty Dilello (Winnipeg, MB) qualified for the 2019 The Sunova Spiel at East St. Paul playoffs, dropping their quarterfinals match 5-3 against Corey Chambers (Winnipeg, MB). of the 2019 The Sunova Spiel at East St. Paul in Winnipeg, Manitoba, Canada;
 
Dilello finished 3-0 in the 16 team The Sunova Spiel at East St. Paul qualifying round, held November 22 - 25, 2019 at the East St. Paul Curling Club in Winnipeg, Canada. In their opening game, Dilello defeated Kyle Foster (Arborg, MB) 7-4, then won 6-0 against William Lyburn (Winnipeg, MB) and 4-1 against Daniel Birchard (Winnipeg, MB) in their final qualifying round match.
 
Dilello earned 10.394 world rankings points for their Top 5 finish in the The Sunova Spiel at East St. Paul, moving up 1 spots the World Ranking Standings into 36th place overall with 127.066 total points. Dilello ranks 41st overall on the Year-to-Date rankings with 66.755 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Oct 4 -- 3:00pm ET
Lawes 4th
Keiser
Tirinzoni 4th
Carey
Gim 5th
Jentsch
Hasselborg 4th
Peterson
M: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Oct 4 -- 11:30am ET
Bottcher Final
McEwen (8)
Retornaz Final
Flasch (8)
Koe 9th
Hoesli
Gushue 7th
Howard
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Ramsfjell Final
Edin (8)
W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Tirinzoni Final
Ladouceur (8)
D: Hardline Open
Ottawa, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Walker/Muyres Final
Dodds/Mouat (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb Final
Hartung (8) Watch Live Curling!
D: Qualico Mixed Doubles Classic
Canmore/Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 1:00pm MT
Albrecht/Wozniak Final
Peterman/Gallant (8) Watch Live Curling!
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Oct 1 -- 1:30pm NT
O'Leary Final
Feltham (8)
Thomas Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
Smith (8)
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Oct 2 -- 8:30am NT
Locke Final
Hill (4)
Strong Final
Curtis (4)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm EET
Bryce Final
Gosgens (8)
Walstad Final
Huerlimann (1)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:30pm ET
Menard Final
Asselin (8)
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm CT
Wasylik Final
Chambers (5)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm CT
Peterson Final
Ackland (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Ramsfjell, Edin to meet in Toronto Tankard finale

Ramsfjell, Edin to meet in Toronto Tankard finale

Two European teams from Norway (Photo: Paul Chiasson, AP) and Sweden will meet in the championship final in Toronto.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑