[[1:23.2980]] CHAMPION: Whyte Wins 2019 Dumfries Challenger Series

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans 3rd
Allyson McNutt
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac 3rd
Jack Higdon
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine 3rd
Abby Slauenwhite
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CHAMPION: Whyte Wins 2019 Dumfries Challenger Series

Dec 12 - 15, 2019

Stirling, Scotland
Player Photo
SKIP
Ross
Whyte

  Player Photo
Third
Robin
Brydone

  Player Photo
Second
Duncan
McFadzean

  Player Photo
Lead
Euan
Kyle

 
Games: 7  
Record: 7W - 0L  
PF/G: 10.70  
PA/G: 3.72  
Hammer Efficiency: 0.60  
Steal Defense: 0.13  
Force Efficiency: 0.83  
Steal Efficiency: 0.48  
Ross Whyte (Stirling, SCO) won 6-2 over Lucien Lottenbach (Zug, SUI) in the Final To advance to the championship game, Whyte won 6-4 over Glen Muirhead (Perth, SCO) in the semifinals of the 2019 Dumfries Challenger Series in Dumfries, Scotland, Scotland; and won 6-4 over Simon Gempeler (Adelboden, SUI) in the quarterfinals. of the 2019 Dumfries Challenger Series in Dumfries, Scotland, Scotland;
 
Whyte finished 4-0 in the 15 team Dumfries Challenger Series qualifying round, held December 12 - 15, 2019 at the Dumfries Ice Bowl in Dumfries, Scotland. In their opening game, Whyte defeated Orrin Carson (Dumfries, SCO) 7-3, then won 9-1 against Graham Sloan (Dumfries, SCO) and 7-1 against Martins Truksans (Riga, LAT). Whyte won 5-1 against Gempeler in their final qualifying round match.
 
For winning the Dumfries Challenger Series Championship title, Whyte earned 23.298 world rankings points along with the $7,002CDN first prize cheque. Whyte move up 2 spots after posting a net gain of 16.376 points improving upon their best 8 results so far this season, ranking 22nd overall with 212.525 total points on the World Ranking Standings. Whyte ranks 12th overall on the Year-to-Date rankings with 184.833 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans 3rd
Allyson McNutt
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac 3rd
Jack Higdon
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine 3rd
Abby Slauenwhite
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jennifer Jones (Photo: Anil Mungal) will meet Korea's Eunjung Kim Saturday night in the semi-finals at the 2021 Grand Slam of Curling Masters.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑