[[1:19.3440]] CHAMPION: Gim Wins Jim Sullivan Curling Classic

World Curling Report

Curling Scores

M: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:00pm PT
Shuster Final
Ruohonen (10)
W: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:00pm PT
Peterson Final
Sinclair (9)
M: Simms Home Hardware NB U18 Boys Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Mon, Feb 17 -- 8:30am ET
Pugsley Final
Porter (7)
Roberts Final
Matheson (8)
: Alberta Winter Games U15
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Feb 17 -- 9:00am MT
Wright 4th
Kiist
Davies 4th
Bauer
Nedohin 5th
Jacques
Yamuch 5th
Shannon
Snider 4th
Hiebert
Ferguson 5th
Van Amsterdam
Young 5th
Northwood
Comeillie 3rd
Deschiffart
W: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 12:30am CT
Fujisawa Final
Nakajima (EE)
M: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 7:00pm CT
Matsumura Final
Morozumi (9)
D: WCT Tallinn Masters Mixed Doubles
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 2:15pm EET
Moskaleva Final
Skaslien (8)
Rupp 11  Final
Fomina (6)
W: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:30pm CET
Stern Final
Tirinzoni (10)
M: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 4:00pm GMT
Muirhead Final
Mouat (9)
W: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 11:00am GMT
Muirhead Final
Wilson (8)
M: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:30pm CET
De Cruz Final
Schwaller (10)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CHAMPION: Gim Wins Jim Sullivan Curling Classic

Dec 6 - 8, 2019

Gyeonggido, Korea
Player Photo
SKIP
Un-Chi
Gim

Player Photo
Third
Min-Ji
Um

No Photo
Second
Suji
Kim

Player Photo
Lead
Ye-Eun
Seol

Games: 7  
Record: 7W - 0L  
PF/G: 11.49  
PA/G: 5.32  
Hammer Efficiency: 0.63  
Steal Defense: 0.14  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.50  
Un-Chi Gim (Gyeonggido, KOR) won 6-4 over Suzanne Birt (Charlottetown, PEI) in the Final To advance to the championship game, Gim won 9-6 over Andrea Crawford (Fredericton, NB) in the semifinals of the Jim Sullivan Curling Classic in Saint John, New Brunswick, Canada; and won 6-4 over Sarah Mallais (New Brunswick) in the quarterfinals.
 
Gim finished 4-0 in the 15 team Jim Sullivan Curling Classic qualifying round, held December 6 - 8 at the Thistle St. Andrews Curling Club in Saint John, Canada. In their opening game, Gim defeated Veronica Smith (Charlottetown, PEI) 8-1, then won 8-1 against Mallais and 9-2 against Justine Comeau (New Brunswick). Gim won 8-7 against Ma Yun Yan (Beijing, CHN) in their final qualifying round match.
 
For winning the Jim Sullivan Curling Classic Championship title, Gim earned 19.344 world rankings points along with the $2,000CDN first prize cheque. Gim move up 1 spots after posting a net gain of 10.798 points improving upon their best 7 results so far this season, ranking 15th overall with 242.205 total points on the World Ranking Standings. Gim ranks 11th overall on the Year-to-Date rankings with 176.709 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:00pm PT
Shuster Final
Ruohonen (10)
W: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:00pm PT
Peterson Final
Sinclair (9)
M: Simms Home Hardware NB U18 Boys Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Mon, Feb 17 -- 8:30am ET
Pugsley Final
Porter (7)
Roberts Final
Matheson (8)
: Alberta Winter Games U15
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Feb 17 -- 9:00am MT
Wright 4th
Kiist
Davies 4th
Bauer
Nedohin 5th
Jacques
Yamuch 5th
Shannon
Snider 4th
Hiebert
Ferguson 5th
Van Amsterdam
Young 5th
Northwood
Comeillie 3rd
Deschiffart
W: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 12:30am CT
Fujisawa Final
Nakajima (EE)
M: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 7:00pm CT
Matsumura Final
Morozumi (9)
D: WCT Tallinn Masters Mixed Doubles
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 2:15pm EET
Moskaleva Final
Skaslien (8)
Rupp 11  Final
Fomina (6)
W: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:30pm CET
Stern Final
Tirinzoni (10)
M: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 4:00pm GMT
Muirhead Final
Mouat (9)
W: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 11:00am GMT
Muirhead Final
Wilson (8)
M: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:30pm CET
De Cruz Final
Schwaller (10)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑