[[11:4.4517]] Moore1-3 at 2019 Boost National

Curling Scores

M: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Oct 4 -- 11:30am ET
Bottcher  
McEwen  
Retornaz  
Flasch  
Koe  
Hoesli  
Gushue  
Howard  
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Oct 4 -- 8:00am ET
Fujisawa  
Team Homan  
Jones  
McCarville  
Einarson  
Kim  
Wrana  
Duncan  
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Ramsfjell Final
Edin (8)
W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Tirinzoni Final
Ladouceur (8)
D: Hardline Open
Ottawa, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Walker/Muyres Final
Dodds/Mouat (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb Final
Hartung (8) Watch Live Curling!
D: Qualico Mixed Doubles Classic
Canmore/Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 1:00pm MT
Albrecht/Wozniak Final
Peterman/Gallant (8) Watch Live Curling!
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:30pm ET
Menard Final
Asselin (8)
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm CT
Wasylik Final
Chambers (5)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm CT
Peterson Final
Ackland (6)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 15 -- Sat, Oct 1 -- 9:55pm EET
Bryce Final
Veltsman (8)
Hertman Final
Landelius 10  (7)
Gulbis Final
Gosgens (4)
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Quinlan  
McNeil Lamswood  
Smith  
O'Driscoll  
Young  
Symonds  
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Strong  
Locke  
Hill  
Curtis  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Moore1-3 at 2019 Boost National

Dec 10 - 15, 2019

Lethbridge, Alberta
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
PF/G: 5.63  
PA/G: 7.81  
Hammer Efficiency: 0.25  
Steal Defense: 0.41  
Force Efficiency: 0.44  
Steal Efficiency: 0.27  

 
Kristie Moore (Lethbridge, AB) finished 1-3 in the 15 team
Boost National qualifying round, held December 10 - 15, 2019 in , . In their opening game, Moore defeated Kerri Einarson (Winnipeg, MB) 8-6, then went on to lose 5-3 against Eve Muirhead (Stirling, SCO). Moore lost 9-3 to Satsuki Fujisawa (Kitami, JPN). Moore lost 5-4 to Jennifer Jones (Winnipeg, MB) in their final qualifying round match.
 
Moore earned 4.452 world rankings points for their preliminary round wins. Moore gained -23.19 points improving upon their best 8 events, though dropped 2 spots on the World Ranking Standings into 18thplace overall with 213.188 total points. Moore ranks 32nd overall on the Year-to-Date rankings with 102.620 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Oct 4 -- 11:30am ET
Bottcher  
McEwen  
Retornaz  
Flasch  
Koe  
Hoesli  
Gushue  
Howard  
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Oct 4 -- 8:00am ET
Fujisawa  
Team Homan  
Jones  
McCarville  
Einarson  
Kim  
Wrana  
Duncan  
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Ramsfjell Final
Edin (8)
W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Tirinzoni Final
Ladouceur (8)
D: Hardline Open
Ottawa, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Walker/Muyres Final
Dodds/Mouat (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb Final
Hartung (8) Watch Live Curling!
D: Qualico Mixed Doubles Classic
Canmore/Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 1:00pm MT
Albrecht/Wozniak Final
Peterman/Gallant (8) Watch Live Curling!
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:30pm ET
Menard Final
Asselin (8)
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm CT
Wasylik Final
Chambers (5)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm CT
Peterson Final
Ackland (6)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 15 -- Sat, Oct 1 -- 9:55pm EET
Bryce Final
Veltsman (8)
Hertman Final
Landelius 10  (7)
Gulbis Final
Gosgens (4)
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Quinlan  
McNeil Lamswood  
Smith  
O'Driscoll  
Young  
Symonds  
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Strong  
Locke  
Hill  
Curtis  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Ramsfjell, Edin to meet in Toronto Tankard finale

Ramsfjell, Edin to meet in Toronto Tankard finale

Two European teams from Norway (Photo: Paul Chiasson, AP) and Sweden will meet in the championship final in Toronto.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑