[[5:5.1216]] Stabulniece Reaches 2019 Latvia International Challenger Quarters

Curling Scores

W: Jim Sullivan Curling Classic
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 2:30pm AT
Birt 10  Final
Kelly (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 27 -- 12:00pm AT
Roach Final
Thompson (EE)
Kennedy Final
Everist (8)
M: 50th Mile Zero Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 6:45pm PT
Yanagisawa Final
Morozumi (8)
W: Regina Highland SWCT Event
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 4:30pm CT
Barker Final
Anderson (3)
W: Home Again Curling Classic
Listowel, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 5:00pm ET
Brandwood Final
Rozon (7)
M: Stu Sells Cookstown Classic
Cookstown, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 4:30pm ET
Ferris Final
Champ (6)
M: Challenge de Curling Desjardins
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 3:00pm ET
Epping Final
Asselin (8)
: 50th Mile Zero Cashspiel Challenge
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 6:45pm PT
Holland Final
Bruce (8)
M: Challenge de Curling Desjardins OPEN
Charlevoix, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 3:00pm ET
Bellavance Final
Girard (8)
Bornais Final
Maurice (6)
Lawton Final
Begin (8)
Dallaire Final
Maheux (5)
: Okotoks U20 Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 26 -- 8:00pm MT
Crough Final
Wipf (7)
Ballance Final
Duncan (7)
: Okotoks U20 Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 26 -- 4:30pm MT
Northwood Final
Yurko (6)
McMahon Final
Desormeau (8)
Johnston Final
Abbs (5)
Snideman Final
Martens (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Stabulniece Reaches 2019 Latvia International Challenger Quarters

Oct 24 - 27, 2019

Riga, Latvia
No Photo
SKIP
Eliza
Stabulniece

  No Photo
Third
Katrina
Gaidule

  No Photo
Second
Anna
Guste

  No Photo
Lead
Betija
Gulbe

 
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
PF/G: 6.67  
PA/G: 7.50  
Hammer Efficiency: 0.38  
Steal Defense: 0.39  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.33  
Eliza Stabulniece (Riga, LAT) qualified for the 2019 Latvia International Challenger playoffs, dropping their quarterfinals match 5-3 against Anastasia Babarykina (Saint Petersburg, RUS). of the 2019 Latvia International Challenger in Tukums, Latvia;
 
Stabulniece finished 2-2 in the 13 team Latvia International Challenger qualifying round, held October 24 - 27, 2019 in , . In their opening game, Stabulniece defeated Virginija Paulauskaite (Vilnius, LTU) 7-2, then won 5-4 against Marie Turmann (Tallinn, EST). Stabulniece went on to lose 8-7 against Natalia Sverzhinskaya (Minsk, BLR). Stabulniece lost 8-2 to Amy MacDonald (Stirling, SCO) in their final qualifying round match.
 
Stabulniece earned 5.122 world rankings points for their Top 5 finish in the Latvia International Challenger, moving up 61 spots the World Ranking Standings into 187th place overall with 6.197 total points. Stabulniece ranks 140th overall on the Year-to-Date rankings with 5.122 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Jim Sullivan Curling Classic
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 2:30pm AT
Birt 10  Final
Kelly (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 27 -- 12:00pm AT
Roach Final
Thompson (EE)
Kennedy Final
Everist (8)
M: 50th Mile Zero Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 6:45pm PT
Yanagisawa Final
Morozumi (8)
W: Regina Highland SWCT Event
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 4:30pm CT
Barker Final
Anderson (3)
W: Home Again Curling Classic
Listowel, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 5:00pm ET
Brandwood Final
Rozon (7)
M: Stu Sells Cookstown Classic
Cookstown, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 4:30pm ET
Ferris Final
Champ (6)
M: Challenge de Curling Desjardins
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 3:00pm ET
Epping Final
Asselin (8)
: 50th Mile Zero Cashspiel Challenge
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 6:45pm PT
Holland Final
Bruce (8)
M: Challenge de Curling Desjardins OPEN
Charlevoix, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 27 -- 3:00pm ET
Bellavance Final
Girard (8)
Bornais Final
Maurice (6)
Lawton Final
Begin (8)
Dallaire Final
Maheux (5)
: Okotoks U20 Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 26 -- 8:00pm MT
Crough Final
Wipf (7)
Ballance Final
Duncan (7)
: Okotoks U20 Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 26 -- 4:30pm MT
Northwood Final
Yurko (6)
McMahon Final
Desormeau (8)
Johnston Final
Abbs (5)
Snideman Final
Martens (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Epping wins Challenge de Curling Desjardins

Epping wins Challenge de Curling Desjardins

Toronto's John Epping is currently riding a 12-game winning streak to back-to-back event titles.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑