[[5:10.7760]] Yamaguchi Reaches KW Fall Classic Quarters

World Curling Report

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Jacobs Final
Matsumura (8)
Koe Final
Gushue (7)
Bottcher Final
Edin (7)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 6:30am ET
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 2:45am ET
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am GMT
Whyte Final
Truksans (5)
Gempeler Final
Sloan (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser  
Naugler  
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 11:30am ET
O'Leary Final
Gallant (8)
Steele Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Ouellette (10)
Gibson Final
MacDougall 10  (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm MT
Baska Final
CCHS Boys 12  (7)
Hayman Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton Final
Dunkle (7)
Lozinsky Final
Cramer (EE)
Lis Final
Cheung (7)
Sawiak Final
Gau (7)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Howard Final
Mitchell (9)
Streifel Final
Barber (10)
Fleming Final
Tisdale (6)
Williamson Final
Just (9)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 6:00pm ET
Cheal Final
Lachance (8)
Kennerknecht Final
Halle (7)
Bornais Final
Michaud (8)
Bellavance Final
Berube (7)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm ET
Tuma Final
Harvey (7)
Grabowski Final
Scheibach (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Normandeau Final
Viau (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Yamaguchi Reaches KW Fall Classic Quarters

Sep 19 - 22, 2019

Nagano, Japan
Games: 5  
Record: 3W - 2L  
PF/G: 7.58  
PA/G: 6.36  
Hammer Efficiency: 0.40  
Steal Defense: 0.36  
Force Efficiency: 0.25  
Steal Efficiency: 0.41  
Tsuyoshi Yamaguchi (Nagano, JPN) qualified for the KW Fall Classic playoffs, dropping their quarterfinals match 7-4 against Mark Kean (London, ON). of the KW Fall Classic in Waterloo, Ontario, Canada;
 
Yamaguchi finished 3-1 in the 18 team KW Fall Classic qualifying round, held September 19 - 22 at the K-W Granite Club in Waterloo, Canada. In their opening game, Yamaguchi lost 7-2 to Ross Whyte (Stirling, SCO), then responded with a 6-1 win over Wayne Tuck Jr. (Brantford, ON). Yamaguchi won 5-3 against Richard Krell (Kitchener-Waterloo, ON), then won 8-3 against Paul Moffatt (Waterloo, ON) in their final qualifying round match.
 
Yamaguchi earned 10.776 world rankings points for their Top 5 finish in the KW Fall Classic. Yamaguchi gained 0.316 points improving upon their best 2 events, though dropped 2 spots on the World Ranking Standings into 82ndplace overall with 44.982 total points. Yamaguchi ranks 24th overall on the Year-to-Date rankings with 29.528 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Jacobs Final
Matsumura (8)
Koe Final
Gushue (7)
Bottcher Final
Edin (7)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 8:00am NT
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 4:15am NT
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am GMT
Whyte Final
Truksans (5)
Gempeler Final
Sloan (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser  
Naugler  
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 11:30am ET
O'Leary Final
Gallant (8)
Steele Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Ouellette (10)
Gibson Final
MacDougall 10  (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm MT
Baska Final
CCHS Boys 12  (7)
Hayman Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton Final
Dunkle (7)
Lozinsky Final
Cramer (EE)
Lis Final
Cheung (7)
Sawiak Final
Gau (7)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Howard Final
Mitchell (9)
Streifel Final
Barber (10)
Fleming Final
Tisdale (6)
Williamson Final
Just (9)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 6:00pm ET
Cheal Final
Lachance (8)
Kennerknecht Final
Halle (7)
Bornais Final
Michaud (8)
Bellavance Final
Berube (7)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm ET
Tuma Final
Harvey (7)
Grabowski Final
Scheibach (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Normandeau Final
Viau (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑