[[1:19.0073]] CHAMPION: Kovaleva Wins 2018 Russian Curling Cup

Curling Scores

J: Oak Island Junior Mens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm ET
Snow Final
Kavanaugh (7)
Weagle 7th
MacIsaac
Strang 6th
Schut
McEachren 6th
Mosher
J: Banff U18 Junior Mens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
Perozak 10  8th
Cheung
Wipf Final
Chung (EE)
Wright Final
Davies (8)
: Banff U15 Junior Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 3:00pm ET
Yarmuch Final
Thomas (6)
Whittmire Final
Matter (6)
Burton Final
Donaldson (6)
Fleger Final
Whitbread (5)
J: Oak Island Junior Womens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 5:00pm AT
MacNutt Final
Proulx (8)
Forsythe Final
Nodding (6)
Callaghan 10  Final
Blades (7)
Stevens Final
Shaw (7)
: Banff U18 Junior Womens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 12:00pm MT
Jackson 10  Final
Dieckelt (6)
Plett Final
Shannon (7)
Minshull 7th
Molberg
Northwood Final
Johnston (8)
M: Challenge Nord-Ouest Air Creebec
Val-d, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 10:45am ET
Rocheleau Final
Giroux (8)
Holmstead Final
Duval 10  (7)
Savoie Final
Caron (6)
Charbonneau Final
Palin (7)
M: SCT Moose Jaw Cash Spiel
Moose Jaw, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 5:00pm MT
Gedak  
Wills  
Vollman  
Howard  
Zuravloff  
Behm  
Gamble  
Kleiter  
Knapp  
Bryden  
Woloschuk  
Deis  
M: SCT Nutana Cash Spiel
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 9:15pm MT
Flasch  
Mikush  
Carss  
Tessier  
Ackerman  
Jacobson  
Korte  
Pomedli  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CHAMPION: Kovaleva Wins 2018 Russian Curling Cup

Dec 21 - 25, 2018

Saint-Petersburg, Russia
Games: 9  
Record: 8W - 1L  
PF/G: 9.05  
PA/G: 4.76  
Hammer Efficiency: 0.58  
Steal Defense: 0.18  
Force Efficiency: 0.80  
Steal Efficiency: 0.31  
Alina Kovaleva (Saint-Petersburg, RUS) won 6-3 over Ekaterina Galkina (Moscow, RUS) in the Final To advance to the championship game, Kovaleva won 10-4 over Olga Kotelnikova (Moscow, RUS) in the semifinals
 
Kovaleva finished 6-1 in the 16 team Russian Curling Cup qualifying round, held December 21 - 25, 2018 in , . In their opening game, Kovaleva defeated Maria Baksheeva (Saint Petersburg, RUS) 6-5, then won 7-4 against Arina Rusina (Moscow, RUS) and 6-4 against Anna Venevtseva (Krasnoyarsk, RUS). Kovaleva won 8-1 against Ekaterina Tolstova (Dmitrov, RUS), then won 5-3 against Elizaveta Trukhina (Irkutsk, RUS). Kovaleva went on to lose 4-1 against Sofia Orazalina (Moscow, RUS). Kovaleva responded with a 8-2 win over Sofia Iarutina (Sverdlovsk, RUS) in their final qualifying round match.
 
For winning the Russian Curling Cup Championship title, Kovaleva earned 19.007 world rankings points along with the $8,000CDN first prize cheque. Kovaleva move up 3 spots after posting a net gain of 8.012 points improving upon their best 8 results so far this season, ranking 11th overall with 234.158 total points on the World Ranking Standings. Kovaleva ranks 7th overall on the Year-to-Date rankings with 218.129 points earned so far this season.
 

Curling Scores

J: Oak Island Junior Mens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm ET
Snow Final
Kavanaugh (7)
Weagle 7th
MacIsaac
Strang 6th
Schut
McEachren 6th
Mosher
J: Banff U18 Junior Mens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
Perozak 10  8th
Cheung
Wipf Final
Chung (EE)
Wright Final
Davies (8)
: Banff U15 Junior Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 3:00pm ET
Yarmuch Final
Thomas (6)
Whittmire Final
Matter (6)
Burton Final
Donaldson (6)
Fleger Final
Whitbread (5)
J: Oak Island Junior Womens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 5:00pm AT
MacNutt Final
Proulx (8)
Forsythe Final
Nodding (6)
Callaghan 10  Final
Blades (7)
Stevens Final
Shaw (7)
: Banff U18 Junior Womens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 12:00pm MT
Jackson 10  Final
Dieckelt (6)
Plett Final
Shannon (7)
Minshull 7th
Molberg
Northwood Final
Johnston (8)
M: Challenge Nord-Ouest Air Creebec
Val-d, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 10:45am ET
Rocheleau Final
Giroux (8)
Holmstead Final
Duval 10  (7)
Savoie Final
Caron (6)
Charbonneau Final
Palin (7)
M: SCT Moose Jaw Cash Spiel
Moose Jaw, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 5:00pm MT
Gedak  
Wills  
Vollman  
Howard  
Zuravloff  
Behm  
Gamble  
Kleiter  
Knapp  
Bryden  
Woloschuk  
Deis  
M: SCT Nutana Cash Spiel
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 9:15pm MT
Flasch  
Mikush  
Carss  
Tessier  
Ackerman  
Jacobson  
Korte  
Pomedli  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Zacharias Takes Atkins Curling Classic Title

Zacharias Takes Atkins Curling Classic Title

World Junior Champions Mackenzie Zacharias of Altona (Photo: Curling Canada/Melanie Johnson) won 6-3 over Darcy Robertson's Winnipeg foursome on Sunday.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑