[[13:4.3258]] Smith2-3 at 2018 Challenge de Curling de Gatineau (Arena)

Curling Scores

J: Oak Island Junior Mens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm ET
Snow 5th
Kavanaugh
Weagle 5th
MacIsaac
Strang 5th
Schut
McEachren 5th
Mosher
J: Banff U18 Junior Mens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
Perozak 10  8th
Cheung
Wipf Final
Chung (EE)
Wright Final
Davies (8)
: Banff U15 Junior Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 3:00pm ET
Yarmuch Final
Thomas (6)
Whittmire Final
Matter (6)
Burton Final
Donaldson (6)
Fleger Final
Whitbread (5)
J: Oak Island Junior Womens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 5:00pm AT
MacNutt Final
Proulx (8)
Forsythe Final
Nodding (6)
Callaghan 10  Final
Blades (7)
Stevens Final
Shaw (7)
: Banff U18 Junior Womens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 12:00pm MT
Jackson 10  Final
Dieckelt (6)
Plett Final
Shannon (7)
Minshull 7th
Molberg
Northwood Final
Johnston (8)
M: Challenge Nord-Ouest Air Creebec
Val-d, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 10:45am ET
Rocheleau Final
Giroux (8)
Holmstead Final
Duval 10  (7)
Savoie Final
Caron (6)
Charbonneau Final
Palin (7)
M: SCT Moose Jaw Cash Spiel
Moose Jaw, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 5:00pm MT
Gedak  
Wills  
Vollman  
Howard  
Zuravloff  
Behm  
Gamble  
Kleiter  
Knapp  
Bryden  
Woloschuk  
Deis  
M: SCT Nutana Cash Spiel
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 9:15pm MT
Flasch  
Mikush  
Carss  
Tessier  
Ackerman  
Jacobson  
Korte  
Pomedli  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Smith2-3 at 2018 Challenge de Curling de Gatineau (Arena)

Oct 18 - 21, 2018

St. John's, Newfoundland / Labrador
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
PF/G: 6.67  
PA/G: 10.33  
Hammer Efficiency: 0.38  
Steal Defense: 0.47  
Force Efficiency: 0.27  
Steal Efficiency: 0.15  

 
Greg Smith (St. John's, NL) finished 2-3 in the 24 team
Challenge de Curling de Gatineau (Arena) qualifying round, held October 18 - 21, 2018 at the Buckingham Curling Club in Buckingham, Canada. In their opening game, Smith lost 7-1 to Stuart Thompson (Dartmouth, NS), then responded with a 6-4 win over Pascal Chouinard (Quebec, QC). Smith went on to lose 7-4 against Steve Allen (Ottawa, ON). Smith responded with a 9-6 win over Martin Ferland (Trois-Rivieres, QC). Smith went on to lose 7-0 against Scott McDonald (Kingston, ON) in their final qualifying round match.
 
Smith earned 4.326 world rankings points for their preliminary round wins. Smith move up 3 spots after posting a net gain of 1.077 points improving upon their best 4 results so far this season, ranking 95th overall with 38.543 total points on the World Ranking Standings. Smith ranks 105th overall on the Year-to-Date rankings with 12.547 points earned so far this season.
 

Curling Scores

J: Oak Island Junior Mens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm ET
Snow 5th
Kavanaugh
Weagle 5th
MacIsaac
Strang 5th
Schut
McEachren 5th
Mosher
J: Banff U18 Junior Mens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
Perozak 10  8th
Cheung
Wipf Final
Chung (EE)
Wright Final
Davies (8)
: Banff U15 Junior Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 3:00pm ET
Yarmuch Final
Thomas (6)
Whittmire Final
Matter (6)
Burton Final
Donaldson (6)
Fleger Final
Whitbread (5)
J: Oak Island Junior Womens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 5:00pm AT
MacNutt Final
Proulx (8)
Forsythe Final
Nodding (6)
Callaghan 10  Final
Blades (7)
Stevens Final
Shaw (7)
: Banff U18 Junior Womens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 12:00pm MT
Jackson 10  Final
Dieckelt (6)
Plett Final
Shannon (7)
Minshull 7th
Molberg
Northwood Final
Johnston (8)
M: Challenge Nord-Ouest Air Creebec
Val-d, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 10:45am ET
Rocheleau Final
Giroux (8)
Holmstead Final
Duval 10  (7)
Savoie Final
Caron (6)
Charbonneau Final
Palin (7)
M: SCT Moose Jaw Cash Spiel
Moose Jaw, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 5:00pm MT
Gedak  
Wills  
Vollman  
Howard  
Zuravloff  
Behm  
Gamble  
Kleiter  
Knapp  
Bryden  
Woloschuk  
Deis  
M: SCT Nutana Cash Spiel
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 9:15pm MT
Flasch  
Mikush  
Carss  
Tessier  
Ackerman  
Jacobson  
Korte  
Pomedli  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Zacharias Takes Atkins Curling Classic Title

Zacharias Takes Atkins Curling Classic Title

World Junior Champions Mackenzie Zacharias of Altona (Photo: Curling Canada/Melanie Johnson) won 6-3 over Darcy Robertson's Winnipeg foursome on Sunday.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑