[[5:18.5079]] Wrana5-2 at 2017 International Bernese Ladies Cup

World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 1:00pm MT
Vaughan  
Stiksma  
Daniels 2nd
Marks
Koana 2nd
Hammond
Richards 2nd
Englot
Hudyma 2nd
Pierce
Sinclair 2nd
Barber
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 1:00pm MT
Sluchinski 2nd
Scoffin
Gempeler 2nd
Whyte
Harty 2nd
Cookson
Pahl 2nd
Jacques
Richard 2nd
Cross
Hartung 2nd
Kang
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm ET
Heggestad Final
Willsey (8)
Ainsley 10  Final
Foster (8)
Corbett Final
Geller (7)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 1:30pm AT
Jones Final
Stevens (7)
Thomas Final
Thompson (8)
Fournier Final
Violette (6)
Howard Final
Ouellette (6)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm ET
Hutchinson Final
Baute (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Ballance  
Lacey  
Lis  
Kroker  
Wipf  
Burton  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Wrana5-2 at 2017 International Bernese Ladies Cup

Jan 12 - 15, 2017

Sundbyberg, Sweden
Games: 8  
Record: 5W - 3L  
PF/G: 7.41  
PA/G: 5.00  
Hammer Efficiency: 0.32  
Steal Defense: 0.30  
Force Efficiency: 0.82  
Steal Efficiency: 0.35  

 
Isabella Wrana (Sundbyberg, SWE) finished 5-2 in the 32 team International Bernese Ladies Cup qualifying round, held January 12 - 15, 2017 in , . In their opening game, Wrana defeated Isabelle Maillard (Uitikon, SUI) 6-3, then won 9-1 against Allison Flaxey (Caledon, ON) and 4-3 against Lene Nielsen (Hvidovre, DEN). Wrana went on to lose 5-3 against Silvana Tirinzoni (Zurich, SUI). Wrana responded with a 7-2 win over Daniela Jentsch (Fuessen, GER). Wrana went on to lose 6-5 against Bingyu Wang (HARBIN, CHN). Wrana responded with a 6-4 win over Tori Koana (Yamanashi, JPN) in their final qualifying round match.
 
Wrana earned 18.508 world rankings points for their Top 5 finish in the International Bernese Ladies Cup, moving up 5 spots the World Ranking Standings into 44th place overall with 133.040 total points. Wrana ranks 50th overall on the Year-to-Date rankings with 68.617 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 1:00pm MT
Vaughan  
Stiksma  
Daniels 2nd
Marks
Koana 2nd
Hammond
Richards 2nd
Englot
Hudyma 2nd
Pierce
Sinclair 2nd
Barber
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 1:00pm MT
Sluchinski 2nd
Scoffin
Gempeler 2nd
Whyte
Harty 2nd
Cookson
Pahl 2nd
Jacques
Richard 2nd
Cross
Hartung 2nd
Kang
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm ET
Heggestad Final
Willsey (8)
Ainsley 10  Final
Foster (8)
Corbett Final
Geller (7)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 1:30pm AT
Jones Final
Stevens (7)
Thomas Final
Thompson (8)
Fournier Final
Violette (6)
Howard Final
Ouellette (6)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm ET
Hutchinson Final
Baute (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Ballance  
Lacey  
Lis  
Kroker  
Wipf  
Burton  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑