[[2:17.1864]] Scheidegger Runner-Up at 2015 Medicine Hat Charity Classic

World Curling Report

Curling Scores

M: Original 16 WCT Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 6:30pm ET
Harty Final
Vavrek (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Gushue Final
Jacobs (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Horgan Final
Dropkin (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Einarson Final
Hasselborg (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Kim Final
Murphy (5)
M: Prague Classic
Prague, CZE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 3:00pm CET
Whyte Final
Jasiecki (8)
Kiss Final
Carson (8)
M: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 2:00am ET
KOR 11  Final
JPN (8)
W: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Nov 8 -- 10:00pm ET
JPN Final
CHN 10  (8)
M: COMCO Cash Spiel
Stroud, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Krell Final
Heggestad (7)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Mon, Nov 11 -- 8:00am PT
Richards Final
Daniels (EE)
Bowles Final
Bowles (7)
Douglas Final
Taylor 10  (6)
M: Raymond James Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Richard Final
Wenzek (8)
W: Sunset Ranch Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Kaufman Final
Koana (6)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 7:20pm PT
Carpenter Final
Parkinson (8)
Morrill Final
McNeill (EE)
: Airdrie U18 Junior Womens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Claggett Final
Jacques (7)
Cinnamon Final
Jones (EE)
Claggett Final
Jacques (7)
M: Carberry King Spud Classic - Berth Spiel
Carberry, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 5:00pm CT
Irwin Final
Smith (7)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Walter Final
Klimpke (8)
: Airdrie U15 Junior Spiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Datema Final
Whittmire (8)
Thomas Final
Jackson (5)
Datema Final
Whittmire (8)
J: Airdrie U18 Junior Mens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Wipf Final
Cannaday (8)
Kroker Final
Ballance (5)
Wipf Final
Cannaday (8)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Gray-Withers Final
Tober (6)
W: USA Junior Women's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Jones Final
Traxler (8)
Crotty Final
McMakin (7)
Normandeau Final
Weldy (8)
M: USA Junior Men's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Wendling Final
Randall (6)
Wendling Final
Randall (6)
M: Slave Lake Petroleum Association Cash Spiel
Slave Lake, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 8 -- 2:00pm MT
Norman  
Guo  
Griffith  
Ma  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Scheidegger Runner-Up at 2015 Medicine Hat Charity Classic

Oct 30 - Nov 2, 2015

Lethbridge, Alberta
Games: 5  
Record: 4W - 1L  
PF/G: 10.88  
PA/G: 5.29  
Hammer Efficiency: 0.56  
Steal Defense: 0.16  
Force Efficiency: 0.70  
Steal Efficiency: 0.27  
Casey Scheidegger (Lethbridge, AB) lost 5-3 to Shannon Kleibrink (Calgary, AB) in the Final of the 2015 Medicine Hat Charity Classic in , Alberta, Canada. Advancing directly to the semifinals, Scheidegger won 8-4 over Hannah Fleming (Lockerbie, UK) to advance to the championship game.
 
Scheidegger finished 3-0 in the 12 team Medicine Hat Charity Classic qualifying round, held October 30 - November 2, 2015 at the Medicine Hat Curling Club in , Canada. In their opening game, Scheidegger defeated Geri-Lynn Ramsay (Calgary, AB) 7-6, then won 11-1 against Norma Douglass (Duchess, AB) and 8-2 against Terri Loblaw (Calgary, AB) in their final qualifying round match.
 
With their runner-up finish at the Medicine Hat Charity Classic, Scheidegger take home 17.186 world rankings points along with the $2,300CDN prize, moving up 1 spots the World Ranking Standings into 31st place overall with 109.383 total points. Scheidegger ranks 24th overall on the Year-to-Date rankings with 57.278 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Original 16 WCT Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 6:30pm ET
Harty Final
Vavrek (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Gushue Final
Jacobs (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Horgan Final
Dropkin (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Einarson Final
Hasselborg (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Kim Final
Murphy (5)
M: Prague Classic
Prague, CZE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 3:00pm CET
Whyte Final
Jasiecki (8)
Kiss Final
Carson (8)
M: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 8:00am CET
KOR 11  Final
JPN (8)
W: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 4:00am CET
JPN Final
CHN 10  (8)
M: COMCO Cash Spiel
Stroud, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Krell Final
Heggestad (7)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Mon, Nov 11 -- 8:00am PT
Richards Final
Daniels (EE)
Bowles Final
Bowles (7)
Douglas Final
Taylor 10  (6)
M: Raymond James Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Richard Final
Wenzek (8)
W: Sunset Ranch Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Kaufman Final
Koana (6)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 7:20pm PT
Carpenter Final
Parkinson (8)
Morrill Final
McNeill (EE)
: Airdrie U18 Junior Womens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Claggett Final
Jacques (7)
Cinnamon Final
Jones (EE)
Claggett Final
Jacques (7)
M: Carberry King Spud Classic - Berth Spiel
Carberry, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 5:00pm CT
Irwin Final
Smith (7)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Walter Final
Klimpke (8)
: Airdrie U15 Junior Spiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Datema Final
Whittmire (8)
Thomas Final
Jackson (5)
Datema Final
Whittmire (8)
J: Airdrie U18 Junior Mens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Wipf Final
Cannaday (8)
Kroker Final
Ballance (5)
Wipf Final
Cannaday (8)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Gray-Withers Final
Tober (6)
W: USA Junior Women's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Jones Final
Traxler (8)
Crotty Final
McMakin (7)
Normandeau Final
Weldy (8)
M: USA Junior Men's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Wendling Final
Randall (6)
Wendling Final
Randall (6)
M: Slave Lake Petroleum Association Cash Spiel
Slave Lake, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 8 -- 2:00pm MT
Norman  
Guo  
Griffith  
Ma  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑