[[5:15.000]] Tirinzoni Reaches 2012 Red Deer Curling Classic Quarters

World Curling Report

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson 5th
Fujisawa
Silvernagle 5th
Tirinzoni
Einarson 5th
Fujisawa
Silvernagle 5th
Tirinzoni
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Jacobs 5th
Matsumura
Koe 5th
Gushue
Bottcher 5th
Edin
M: China Open
Chongqi, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 6:30am ET
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 2:45am ET
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm ET
Tuma 2nd
Harvey
Grabowski 2nd
Scheibach
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Normandeau 3rd
Viau
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 3:00pm MT
Bain Final
Rogers (8)
Delorey Final
Walsh (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 5:00pm ET
Kaeser Final
Naugler (6)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Dec 13 -- 6:45pm GMT
Lottenbach Final
Muirhead (8)
Bryce Final
Gallacher (7)
Reed Final
Turner (5)
Carson Final
McNay (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Tirinzoni Reaches 2012 Red Deer Curling Classic Quarters

Nov 2 - 5, 2012

Aarau, Switzerland
Games: 8  
Record: 5W - 3L  
PF/G: 5.85  
PA/G: 5.54  
Hammer Efficiency: 0.24  
Steal Defense: 0.20  
Force Efficiency: 0.67  
Steal Efficiency: 0.27  
Silvana Tirinzoni (Aarau, SUI) qualified for the 2012 Red Deer Curling Classic playoffs, dropping their quarterfinals match 5-4 against Manuela Siegrist (Basel, SUI). of the 2012 Red Deer Curling Classic in Red Deer, Alberta;
 
Tirinzoni finished 5-2 in the 32 team Red Deer Curling Classic qualifying round, held November 2 - 5, 2012 in , . In their opening game, Tirinzoni defeated Holly Whyte (Edmonton, AB) 5-3, then won 5-4 against Heather Jensen (Airdrie, AB) and 6-5 against Barb Spencer (Winnipeg, MB). Tirinzoni went on to lose 4-3 against Cathy King (Winnipeg, MB). Tirinzoni responded with a 7-6 win over Crystal Webster (Calgary, AB). Tirinzoni went on to lose 4-2 against Laura Crocker (Edmonton, AB). Tirinzoni responded with a 6-5 win over Trish Paulsen (Saskatoon, SK) in their final qualifying round match.
 
Tirinzoni earned 15.000 world rankings points for their Top 5 finish in the Red Deer Curling Classic, moving up 3 spots the World Ranking Standings into 12th place overall with 124.693 total points. Tirinzoni ranks 11th overall on the Year-to-Date rankings with 45.865 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson 5th
Fujisawa
Silvernagle 5th
Tirinzoni
Einarson 5th
Fujisawa
Silvernagle 5th
Tirinzoni
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Jacobs 5th
Matsumura
Koe 5th
Gushue
Bottcher 5th
Edin
M: China Open
Chongqi, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 8:00am NT
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 4:15am NT
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm ET
Tuma 2nd
Harvey
Grabowski 2nd
Scheibach
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Normandeau 3rd
Viau
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 3:00pm MT
Bain Final
Rogers (8)
Delorey Final
Walsh (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 5:00pm ET
Kaeser Final
Naugler (6)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Dec 13 -- 6:45pm GMT
Lottenbach Final
Muirhead (8)
Bryce Final
Gallacher (7)
Reed Final
Turner (5)
Carson Final
McNay (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑