Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen

World Curling Report

Curling Scores

M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Richard 9th
Wood
Wenzek 9th
Medford
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Tue, Jan 28 -- 8:00pm ET
Kean Final
McDonald (7)
Willsey Final
Epping 10  (7)
Howard Final
Camm (9)
Ferris Final
Hall 10  (9)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery 9th
Wark
Pewarchuk 9th
Richards
Daniels 9th
Brown
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm ET
Inglis Final
Homan 10  (7)
Hastings Final
Duncan (5)
Brandwood Final
Froud (10)
Murphy Final
Balsdon (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen -- Scores

Jan 9 - 12, 2020

 >>>>
Thu, Jan 9 -- 8:00am -- Times shown as Mountain Time (MT)

Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Jason Gunnlaugson
Winnipeg, MB
     0  3  3  3  1  X      10  
Wayne Fleming
Tempe, AZ
   1  0  0  0  0  X      1  
View Game Details   Admin   REFRESH 

Skip:
Player Photo
Jason
Gunnlaugson
Third:
Player Photo
Alex
Forrest
Second:
Player Photo
Adam
Casey
Lead:
Player Photo
Connor
Njegovan
Skip:
No Photo
Wayne
Fleming
Third:
No Photo
Gary
McKnight
Second:
No Photo
Jason
Hallack
Lead:
No Photo
Benedict
Yoong


Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Jim Cotter
Vernon, BC
     0  0  2  0  1  0  0  0  3  
Andrew Symonds
St. John's, NL
   0  2  0  1  0  1  1  1  6  
View Game Details   Admin   REFRESH 

Skip:
Player Photo
Jim
Cotter
Third:
Player Photo
Steve
Laycock
Second:
Player Photo
Andrew
Nerpin
Lead:
Player Photo
Rick
Sawatsky
Skip:
Player Photo
Andrew
Symonds
Third:
Player Photo
Chris
Ford
Second:
Player Photo
Adam
Boland
Lead:
Player Photo
Keith
Jewer


Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
JT Ryan
Winnipeg , MB
   0  0  0  0  0  0  3  0  3  
Jordan Chandler
Manitoulin, NONT
     0  0  1  1  1  1  0  1  5  
View Game Details   Admin   REFRESH 

Skip:
Player Photo
JT
Ryan
Third:
Player Photo
Colin
Kurz
Second:
Player Photo
Brendan
Bilawka
Lead:
Player Photo
Cole
Chandler
Skip:
Player Photo
Jordan
Chandler
Third:
Player Photo
Trevor
Bonot
Second:
Player Photo
Colin
Koivula
Lead:
No Photo
Kyle
Chandler


Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
John Shuster
Duluth, USA
   2  4  0  2  2  X      10  
Edward Scimia
Bridgeport, CT
     0  0  1  0  0  X      1  
View Game Details   Admin   REFRESH 

Skip:
Player Photo
John
Shuster
Third:
Player Photo
Christopher
Plys
Second:
Player Photo
Matt
Hamilton
Lead:
Player Photo
John
Landsteiner
Skip:
Player Photo
Edward
Scimia
Third:
Player Photo
David
Bykowski
Second:
Player Photo
Lawrence
Bocchiere
Lead:
Player Photo
Eric
Sebastian


Show All Draws/Games

Curling Scores

M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Richard 9th
Wood
Wenzek 9th
Medford
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Tue, Jan 28 -- 8:00pm ET
Kean Final
McDonald (7)
Willsey Final
Epping 10  (7)
Howard Final
Camm (9)
Ferris Final
Hall 10  (9)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery 9th
Wark
Pewarchuk 9th
Richards
Daniels 9th
Brown
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm ET
Inglis Final
Homan 10  (7)
Hastings Final
Duncan (5)
Brandwood Final
Froud (10)
Murphy Final
Balsdon (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑