USER:: KW Fall Classic

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Thu, Oct 21 -- 11:00am ET
Rich Ruohonen Final
Niklas Edin (5)
Ross Whyte Final
Yuta Matsumura (7)
Matt Dunstone Final
Jason Gunnlaugson (EE)
John Epping Final
Brad Jacobs (7) Watch Live Curling!
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

KW Fall Classic -- Round-Robin

Sep 16 - 19, 2021
Pool A
Hollie Duncan
Woodstock, ON
1.000  3-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Katelyn Wasylkiw
Whitby, ON
0.750  1-0  1-1  1-0  1-0  0-0 
Emma Wallingford
Ottawa , ON
0.500  1-2  0-0  0-1  0-0  0-1 
Cathy Auld
Thornhill, ON
0.250  1-0  0-2  0-0  0-0  0-0 
Aubrey Kropf
Kitchener, ON
0.000  0-0  0-3  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Lauren Mann
Ottawa, ON
1.000  2-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Krista McCarville
Thunder Bay, NONT
0.500  1-0  1-1  1-0  0-0  0-0 
Maddy Warriner
Dundas, ON
0.500  0-2  1-0  1-0  1-0  0-0 
Thea Coburn
Toronto, ON
0.250  1-1  0-1  0-1  0-0  0-0 
Marie-Elaine Little
Sudbury, NONT
0.250  0-1  0-2  0-1  0-0  0-1 
Pool C
Kerry Galusha
Yellowknife, NT
0.750  1-0  2-1  0-1  0-0  0-0 
Danielle Inglis
Mississauga, ON
0.750  2-1  0-0  0-0  0-0  0-0 
Heather Heggestad
Thornhill, ON
0.500  1-0  0-2  0-0  0-0  0-0 
Parker Doig
Seaforth, ON
0.250  1-0  0-2  1-1  0-0  0-0 
Kaitlin Jewer
Ontario, ON
0.250  1-1  0-1  1-0  0-0  0-0 
Pool D
Chelsea Brandwood
St. Catharines, ON
0.750  1-0  1-1  2-0  0-0  0-0 
Isabelle Ladouceur
Sudbury, NONT
0.750  1-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Janet Murphy
Mississauga, ON
0.750  3-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Mackenzie Kiemele
Niagara Fals, ON
0.250  0-2  0-1  0-1  0-0  0-0 
Susan Froud
Alliston, ON
0.000  0-1  0-2  0-1  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Sep 17, 21 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Lauren Mann Thea Coburn 8-6    Final (8)
2 Cathy Auld Aubrey Kropf 11-1    Final (6)
3 Marie-Elaine Little Maddy Warriner 6-7    Final (EE)
4 Janet Murphy Susan Froud 9-1    Final (6)
5 Chelsea Brandwood Mackenzie Kiemele 6-5    Final (8)
6 Hollie Duncan Katelyn Wasylkiw 10-2    Final (6)
Fri, Sep 17, 21 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
4 Kerry Galusha Heather Heggestad 6-4    Final (8)
5 Kaitlin Jewer Parker Doig 10-9    Final (8)
Fri, Sep 17, 21 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Janet Murphy Isabelle Ladouceur 3-8    Final (6)
1 Katelyn Wasylkiw Cathy Auld 9-4    Final (7)
2 Hollie Duncan Emma Wallingford 6-4    Final (7)
3 Susan Froud Chelsea Brandwood 8-9    Final (7)
Fri, Sep 17, 21 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Lauren Mann Krista McCarville 6-2    Final (6)
5 Thea Coburn Marie-Elaine Little 7-5    Final (7)
6 Kerry Galusha Danielle Inglis 10-0    Final (4)
1 Heather Heggestad Kaitlin Jewer 9-1    Final (6)
Fri, Sep 17, 21 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Susan Froud Isabelle Ladouceur 1-8    Final (5)
3 Janet Murphy Mackenzie Kiemele 9-4    Final (7)
Fri, Sep 17, 21 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Katelyn Wasylkiw Emma Wallingford 8-7    Final (EE)
5 Lauren Mann Maddy Warriner 8-3    Final (7)
6 Thea Coburn Krista McCarville 4-5    Final (8)
1 Hollie Duncan Aubrey Kropf 10-0    Final (5)
2 Kerry Galusha Parker Doig 7-8    Final (8)
3 Heather Heggestad Danielle Inglis 5-8    Final (8)
Sat, Sep 18, 21 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Mackenzie Kiemele Isabelle Ladouceur 3-8    Final (7)
5 Aubrey Kropf Emma Wallingford 2-8    Final (7)
6 Janet Murphy Chelsea Brandwood 9-4    Final (8)
1 Maddy Warriner Krista McCarville 4-9    Final (7)
2 Lauren Mann Marie-Elaine Little 6-3    Final (7)
3 Hollie Duncan Cathy Auld 7-1    Final (6)
Sat, Sep 18, 21 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Kerry Galusha Kaitlin Jewer 6-2    Final (7)
4 Parker Doig Danielle Inglis 1-8    Final (6)
Sat, Sep 18, 21 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Chelsea Brandwood Isabelle Ladouceur 6-5    Final (EE)
3 Katelyn Wasylkiw Aubrey Kropf 7-3    Final (7)
6 Susan Froud Mackenzie Kiemele 1-7    Final (5)
2 Cathy Auld Emma Wallingford 1-9    Final (4)
Sat, Sep 18, 21 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Kaitlin Jewer Danielle Inglis 1-5    Final (8)
3 Heather Heggestad Parker Doig 10-3    Final (7)
4 Thea Coburn Maddy Warriner 3-8    Final (7)
5 Marie-Elaine Little Krista McCarville 7-2    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Thu, Oct 21 -- 11:00am ET
Rich Ruohonen Final
Niklas Edin (5)
Ross Whyte Final
Yuta Matsumura (7)
Matt Dunstone Final
Jason Gunnlaugson (EE)
John Epping Final
Brad Jacobs (7) Watch Live Curling!
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑