World Curling Report

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO3 -- Sat, Dec 7 -- 10:00am GMT
Korea Final
Austria (7)
Turkey Final
China (EE)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Sun, Dec 8 -- 5:30am ET
Jentsch 10  Final
Madisson (7)
Kovaleva Final
Feltscher (8)
Kim Final
Dudt (7)
Han Final
Skrlik (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Sun, Dec 8 -- 1:00am ET
Glukhov Final
Zou (7)
van Dorp Final
Horgan (7)
Ruohonen Final
Nyman (8)
Kim Final
Schnider (7)
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Gim 7th
Birt
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Jones 8th
Grattan
D: Bele Wrana Memorial
Sundbyberg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 12:30pm CET
Andersson/Granbom Final
Turmann/Lill (8)
Fransson/Koehn Final
Regza/Regza (8)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Dec 8 -- 10:30am CT
Ryan Final
Wiebe (8)
Gauthier Final
Bohn (6)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Dec 8 -- 11:30am ET
Peterson Final
Robertson (6)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 7 -- 9:00pm CT
Meachem Final
Sutherland (7)
Wills Final
Kleiter (7)
Hartung Final
Armstrong (8)
Gamble Final
Comfort (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Port Elgin Superspiel -- Round-Robin

Nov 15 - 17, 2019
Pool A
Pat Ferris
Grimsby, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rob Ainsley
Toronto, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kyle Foster
Arborg, MB
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rylan Hartley
Brantford, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brandon Tippin
Stroud, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Richard Krell
Kitchener-Waterloo, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
John Willsey
Waterloo, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Matt Dupuis
Ottawa, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cory Heggestad
Stroud, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Dale Kelly
Chatham, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Chad Allen
Brantford, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Dayna Deruelle
Harrison, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brandon Corbett
Rochester, NY
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jacob Horgan
Sudbury, NONT
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Nik Geller
Columbus, OH
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Todd Birr
Ham Lake, MN
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mark Kean
Woodstock, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sandy MacEwan
Sudbury, NONT
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Robert Wright
Toronto, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sam Steep
St. Catherines, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Nov 15, 19 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
PE1 Dale Kelly Richard Krell 3-5    Final (8)
PE2 Dayna Deruelle Chad Allen 3-6    Final (7)
PE4 Rylan Hartley Brandon Tippin 6-2    Final (7)
Fri, Nov 15, 19 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
SH3 Todd Birr Mark Kean 4-6    Final (8)
SH4 Sam Steep Robert Wright 5-7    Final (8)
Fri, Nov 15, 19 12:15 PM
Sheet Team Team Score    End
PE1 Cory Heggestad John Willsey 4-5    Final (8)
PE2 Rob Ainsley Kyle Foster 10-5    Final (8)
PE4 Brandon Corbett Nik Geller 6-2    Final (7)
Fri, Nov 15, 19 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
SH1 Pat Ferris Rylan Hartley 6-5    Final (8)
SH2 Matt Dupuis Dale Kelly 7-1    Final (6)
SH3 Jacob Horgan Chad Allen 7-2    Final (6)
Fri, Nov 15, 19 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
PE3 Mark Kean Robert Wright 5-4    Final (8)
PE4 Todd Birr Sandy MacEwan 8-2    Final (6)
Fri, Nov 15, 19 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
PE1 Brandon Corbett Dayna Deruelle 2-6    Final (7)
PE2 Richard Krell John Willsey 4-8    Final (6)
PE3 Rob Ainsley Brandon Tippin 7-2    Final (6)
Fri, Nov 15, 19 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
PE1 Sandy MacEwan Sam Steep 8-4    Final (8)
PE2 Jacob Horgan Nik Geller 7-2    Final (6)
PE3 Matt Dupuis Cory Heggestad 6-2    Final (6)
PE4 Pat Ferris Kyle Foster 7-6    Final (EE)
Sat, Nov 16, 19 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
SH1 Todd Birr Robert Wright 8-1    Final (5)
SH2 Brandon Corbett Chad Allen 3-6    Final (8)
SH3 Dale Kelly John Willsey 6-5    Final (EE)
SH4 Rob Ainsley Rylan Hartley 3-5    Final (8)
Sat, Nov 16, 19 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
PE1 Kyle Foster Brandon Tippin 6-3    Final (6)
PE2 Sandy MacEwan Mark Kean 6-4    Final (8)
PE3 Jacob Horgan Dayna Deruelle 2-7    Final (6)
PE4 Matt Dupuis Richard Krell 3-7    Final (6)
Sat, Nov 16, 19 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
PE1 Rob Ainsley Pat Ferris 5-6    Final (8)
PE2 Todd Birr Sam Steep 8-1    Final (4)
PE3 Chad Allen Nik Geller 8-2    Final (6)
PE4 Cory Heggestad Dale Kelly 9-5    Final (8)
Sat, Nov 16, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
PE1 Jacob Horgan Brandon Corbett 2-7    Final (6)
PE2 Matt Dupuis John Willsey 4-5    Final (8)
PE3 Sandy MacEwan Robert Wright 3-5    Final (8)
PE4 Kyle Foster Rylan Hartley 7-6    Final (8)
Sat, Nov 16, 19 09:45 PM
Sheet Team Team Score    End
PE1 Cory Heggestad Richard Krell 6-8    Final (7)
PE2 Mark Kean Sam Steep 7-1    Final (4)
PE3 Dayna Deruelle Nik Geller 5-0    Final (3)
PE4 Pat Ferris Brandon Tippin 5-1    Final (4)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO3 -- Sat, Dec 7 -- 10:00am GMT
Korea Final
Austria (7)
Turkey Final
China (EE)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Sun, Dec 8 -- 10:30am GMT
Jentsch 10  Final
Madisson (7)
Kovaleva Final
Feltscher (8)
Kim Final
Dudt (7)
Han Final
Skrlik (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Sun, Dec 8 -- 6:00am GMT
Glukhov Final
Zou (7)
van Dorp Final
Horgan (7)
Ruohonen Final
Nyman (8)
Kim Final
Schnider (7)
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Gim 7th
Birt
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Jones 8th
Grattan
D: Bele Wrana Memorial
Sundbyberg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 12:30pm CET
Andersson/Granbom Final
Turmann/Lill (8)
Fransson/Koehn Final
Regza/Regza (8)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Dec 8 -- 10:30am CT
Ryan Final
Wiebe (8)
Gauthier Final
Bohn (6)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Dec 8 -- 11:30am ET
Peterson Final
Robertson (6)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 7 -- 9:00pm CT
Meachem Final
Sutherland (7)
Wills Final
Kleiter (7)
Hartung Final
Armstrong (8)
Gamble Final
Comfort (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑