World Curling Report

Curling Scores

W: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Sep 27 -- 3:00pm MT
Wisniewski Final
Kleiter (7)
Howard Final
Schmidt (6)
M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Sun, Sep 27 -- 4:30pm AT
Colter 7th
Stevens
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 27 -- 12:30pm AT
Black Final
Birt (EE)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 27 -- 1:30pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (EE)
Rupp/Wunderlin 10  Final
Tirinzoni/Schwarz (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Latvia International Challenger -- Round-Robin

Oct 24 - 27, 2019
Pool A
Maia Ramsfjell
Lillehammer, NOR
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ieva Rudzite
Riga, LAT
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Galina Poddubnaya
Kalingrad, RUS
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Asta Vaicekonyte
, LTU
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Berivan Polat
Eruzurum, TUR
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Iveta Stasa-Sarsune
Riga, LAT
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Anastasia Babarykina
Saint Petersburg, RUS
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Lisa Farnell
Kent, ENG
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Virginija Paulauskaite
Vilnius, LTU
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Amy MacDonald
Stirling, SCO
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Eliza Stabulniece
Riga, LAT
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Natalia Sverzhinskaya
Minsk, BLR
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Marie Turmann
Tallinn, EST
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Oct 24, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Galina Poddubnaya Maia Ramsfjell 5-11    Final (7)
C Asta Vaicekonyte Ieva Rudzite 2-13    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Eliza Stabulniece Virginija Paulauskaite 7-2    Final (7)
C Anastasia Babarykina Amy MacDonald 8-9    Final (8)
D Marie Turmann Lisa Farnell 7-8    Final (EE)
E Iveta Stasa-Sarsune Natalia Sverzhinskaya 10-2    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 11:15 AM
Sheet Team Team Score    End
E Galina Poddubnaya Berivan Polat 9-6    Final (8)
Fri, Oct 25, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Eliza Stabulniece Marie Turmann 5-4    Final (8)
C Maia Ramsfjell Asta Vaicekonyte 8-2    Final (6)
D Amy MacDonald Natalia Sverzhinskaya 11-0    Final (5)
Fri, Oct 25, 19 05:45 PM
Sheet Team Team Score    End
A Iveta Stasa-Sarsune Anastasia Babarykina 7-1    Final (7)
B Ieva Rudzite Berivan Polat 8-6    Final (8)
C Lisa Farnell Virginija Paulauskaite 6-2    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
D Asta Vaicekonyte Galina Poddubnaya 4-14    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Natalia Sverzhinskaya Eliza Stabulniece 8-7    Final (8)
B Marie Turmann Amy MacDonald 2-5    Final (7)
D Virginija Paulauskaite Iveta Stasa-Sarsune 7-6    Final (EE)
E Anastasia Babarykina Lisa Farnell 7-5    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 11:15 AM
Sheet Team Team Score    End
A Berivan Polat Asta Vaicekonyte 1-8    Final (7)
D Maia Ramsfjell Ieva Rudzite 6-5    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
C Amy MacDonald Eliza Stabulniece 8-2    Final (6)
D Natalia Sverzhinskaya Marie Turmann 6-8    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 05:45 PM
Sheet Team Team Score    End
B Virginija Paulauskaite Anastasia Babarykina 2-8    Final (6)
C Lisa Farnell Iveta Stasa-Sarsune 1-9    Final (4)
D Berivan Polat Maia Ramsfjell 1-10    Final (5)
E Ieva Rudzite Galina Poddubnaya 7-5    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Sep 27 -- 3:00pm MT
Wisniewski Final
Kleiter (7)
Howard Final
Schmidt (6)
M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Sun, Sep 27 -- 4:30pm AT
Colter 7th
Stevens
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 27 -- 12:30pm AT
Black Final
Birt (EE)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 27 -- 1:30pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (EE)
Rupp/Wunderlin 10  Final
Tirinzoni/Schwarz (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jones/Laing Win Cameron's Brewing Doubles

Jones/Laing Win Cameron's Brewing Doubles

Jennifer Jones and Brent Laing cap off a 7-1 win over Warriner/Richard to go undefeated in winning their opening event of the 2020/21 curling season.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑