World Curling Report

Curling Scores

M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 10:00am ET
Kelly  
Krell  
Deruelle  
Allen  
Hartley  
Tippin  
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Heidt  
Wenzek  
Vavrek  
Park  
Tardi  
Hamilton  
Meachem  
Howard  
Appelman  
Kanda  
Geall  
Ma  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Stubbs  
Carey  
Sturmay  
Wilson  
Wark  
Kalk  
Sherrer  
Wang  
Skrlik  
Berlando  
Brown  
Guo  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 10:00am ET
Nichols  
Wedge  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1 -- Round-Robin

Nov 5 - 10, 2019
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Brad Gushue
St. John's, NL
1.000  4-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brendan Bottcher
Edmonton, AB
1.000  0-0  4-0  1-0  0-0  1-0 
Brad Jacobs
Sault Ste Marie, NONT
0.750  3-1  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kevin Koe
Calgary, AB
0.750  3-1  0-0  0-0  1-0  0-0 
John Shuster
Duluth, USA
0.750  2-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Glenn Howard
Penetanguishene , ON
0.750  3-0  0-1  1-0  0-0  0-0 
Mike McEwen
Winnipeg, MB
0.500  2-0  0-2  1-0  0-0  1-1 
Niklas Edin
Karlstad, SWE
0.500  2-0  0-2  1-0  0-0  0-0 
Jason Gunnlaugson
Winnipeg, MB
0.500  0-1  2-1  1-1  0-1  0-0 
Bruce Mouat
Edinburgh, SCO
0.500  1-0  1-2  0-0  0-0  0-0 
John Epping
Toronto, ON
0.250  1-0  0-3  0-1  0-0  0-0 
Matt Dunstone
Regina , SK
0.250  1-2  0-1  0-0  0-0  0-0 
Peter De Cruz
Geneva, SUI
0.000  0-1  0-3  0-1  0-1  0-0 
Yannick Schwaller
Bern, SUI
0.000  0-2  0-2  0-1  0-0  0-0 
Scott McDonald
Kingston, ON
0.000  0-0  0-4  0-1  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Nov 5, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Bruce Mouat John Shuster 5-7    Final (8)
E Brad Gushue Scott McDonald 6-4    Final (8)
Wed, Nov 6, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Brendan Bottcher Matt Dunstone 7-5    Final (8)
D Yannick Schwaller Jason Gunnlaugson 5-6    Final (8)
E Niklas Edin Glenn Howard 2-5    Final (8)
Wed, Nov 6, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
C John Epping Scott McDonald 7-4    Final (8)
D Kevin Koe Mike McEwen 7-4    Final (EE)
E Peter De Cruz Bruce Mouat 2-7    Final (7)
Wed, Nov 6, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
D Brendan Bottcher Brad Jacobs 9-4    Final (7)
E Yannick Schwaller Matt Dunstone 1-8    Final (5)
Wed, Nov 6, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Brad Gushue Niklas Edin 7-3    Final (6)
C Mike McEwen John Shuster 6-4    Final (8)
Thu, Nov 7, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Brendan Bottcher Yannick Schwaller 9-6    Final (8)
B Peter De Cruz Mike McEwen 6-7    Final (EE)
D Glenn Howard Scott McDonald 8-3    Final (7)
Thu, Nov 7, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
E Brad Jacobs Jason Gunnlaugson 6-3    Final (7)
Thu, Nov 7, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kevin Koe Bruce Mouat 7-2    Final (6)
C Brad Gushue Glenn Howard 6-2    Final (7)
D John Epping Niklas Edin 2-7    Final (6)
E Peter De Cruz John Shuster 3-9    Final (7)
Thu, Nov 7, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Matt Dunstone Jason Gunnlaugson 2-7    Final (6)
B Brad Jacobs Yannick Schwaller 6-3    Final (7)
Fri, Nov 8, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Kevin Koe Peter De Cruz 6-4    Final (8)
Fri, Nov 8, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A John Epping Glenn Howard 4-5    Final (8)
C Brad Jacobs Matt Dunstone 7-2    Final (5)
D Brendan Bottcher Jason Gunnlaugson 6-5    Final (EE)
Fri, Nov 8, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Niklas Edin Scott McDonald 4-3    Final (8)
Fri, Nov 8, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B John Epping Brad Gushue 4-8    Final (7)
C Mike McEwen Bruce Mouat 5-8    Final (8)
D Kevin Koe John Shuster 3-6    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 10:00am ET
Kelly  
Krell  
Deruelle  
Allen  
Hartley  
Tippin  
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Heidt  
Wenzek  
Vavrek  
Park  
Tardi  
Hamilton  
Meachem  
Howard  
Appelman  
Kanda  
Geall  
Ma  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Stubbs  
Carey  
Sturmay  
Wilson  
Wark  
Kalk  
Sherrer  
Wang  
Skrlik  
Berlando  
Brown  
Guo  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 10:00am ET
Nichols  
Wedge  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑