World Curling Report

Curling Scores

W: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 15 -- 3:30pm PT
Kristen Ryan
Sarah Daniels

Final
(8)
M: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 15 -- 3:30pm PT
Jim Cotter
Sean Geall

Final
(8)
J: CanAM MJCT Spiel
Grand Fords, ND
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 15 -- 12:00pm CT
Jordon Johnson
Jack Hykaway

Final
(7)
J: CanAM MJCT Spiel
Grand Forks, ND
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 15 -- 12:00pm CT
Mackenzie Zacharias
Grace Beaudry

Final
(4)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Aberdeen International Curling Championship -- Round-Robin

Mar 14 - 17, 2019
Pool A
Bruce Mouat
Stirling, SCO
1.000  1-0  3-0  0-0  0-0  0-0 
Joel Retornaz
Trentino, ITA
0.800  2-1  2-0  1-0  0-0  0-0 
Jason Gunnlaugson
Winnipeg, MB
0.600  1-2  2-0  0-0  0-0  0-0 
Simon Gempeler
Adelboden, SUI
0.200  1-3  0-1  0-2  0-0  0-1 
Blair Haswell
Stranraer, SCO
0.200  1-2  0-2  0-0  0-0  0-0 
Jan Hess
Zug, SUI
0.200  0-0  1-3  1-0  1-0  0-0 
Pool B
Robin Brydone
Perth, SCO
0.800  3-0  1-1  0-1  0-0  0-1 
Ross Paterson
Glasgow, SCO
0.600  2-2  0-0  0-0  0-0  0-0 
Yannick Schwaller
Bern, SUI
0.600  0-0  3-2  0-0  0-0  0-0 
Sergei Glukhov
Sochi, RUS
0.400  1-2  1-1  0-0  0-0  0-0 
Jaap van Dorp
Zoetermeer, NED
0.400  1-2  1-0  1-0  1-0  0-0 
Sebastian Wunderer
Kitzbuehel, AUT
0.200  0-1  1-3  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Peter De Cruz
Geneve, SUI
1.000  2-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Glen Muirhead
Perth, SCO
0.600  1-0  2-0  0-1  0-0  0-0 
Magnus Ramsfjell
Oslo, NOR
0.600  0-1  2-0  1-0  0-0  0-0 
Steffen Walstad
Oppdal, NOR
0.600  1-1  0-1  1-0  0-0  0-0 
Hamish Gallacher
Dumfries, SCO
0.200  0-1  0-2  1-0  1-0  0-0 
Marc Muskatewitz
Baden Baden, GER
0.000  0-2  0-1  0-2  0-0  0-1 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Mar 14, 19 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Ross Paterson Yannick Schwaller 9-3    Final (6)
B Jaap van Dorp Robin Brydone 6-5    Final (EE)
C Sergei Glukhov Sebastian Wunderer 8-4    Final (8)
D Bruce Mouat Jason Gunnlaugson 6-1    Final (6)
E Jan Hess Blair Haswell 5-11    Final (6)
Thu, Mar 14, 19 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Peter De Cruz Steffen Walstad 8-2    Final (7)
B Glen Muirhead Hamish Gallacher 6-2    Final (7)
C Marc Muskatewitz Magnus Ramsfjell 7-8    Final (8)
F Joel Retornaz Simon Gempeler 5-4    Final (8)
Fri, Mar 15, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Jason Gunnlaugson Simon Gempeler 8-6    Final (7)
B Bruce Mouat Blair Haswell 7-1    Final (4)
C Jan Hess Joel Retornaz 2-9    Final (5)
D Yannick Schwaller Sebastian Wunderer 8-1    Final (4)
E Ross Paterson Robin Brydone 3-5    Final (8)
F Jaap van Dorp Sergei Glukhov 7-5    Final (8)
Fri, Mar 15, 19 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
D Steffen Walstad Magnus Ramsfjell 4-6    Final (8)
E Peter De Cruz Hamish Gallacher 6-0    Final (4)
F Glen Muirhead Marc Muskatewitz 8-4    Final (7)
Fri, Mar 15, 19 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Sergei Glukhov Robin Brydone 3-6    Final (8)
B Ross Paterson Sebastian Wunderer 5-3    Final (8)
C Yannick Schwaller Jaap van Dorp 8-5    Final (7)
D Joel Retornaz Blair Haswell 9-4    Final (5)
E Bruce Mouat Simon Gempeler 7-1    Final (5)
F Jason Gunnlaugson Jan Hess 7-5    Final (7)
Fri, Mar 15, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Marc Muskatewitz Hamish Gallacher 6-7    Final (EE)
B Peter De Cruz Magnus Ramsfjell 7-5    Final (8)
C Steffen Walstad Glen Muirhead 5-4    Final (8)
Sat, Mar 16, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Bruce Mouat Joel Retornaz 5-3    Final (8)
B Jan Hess Simon Gempeler 6-5    Final (EE)
C Jason Gunnlaugson Blair Haswell 4-2    Final (7)
D Ross Paterson Sergei Glukhov 4-6    Final (8)
E Jaap van Dorp Sebastian Wunderer 3-8    Final (7)
F Yannick Schwaller Robin Brydone 6-9    Final (8)
Sat, Mar 16, 19 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
D Peter De Cruz Marc Muskatewitz 8-1    Final (5)
E Glen Muirhead Magnus Ramsfjell 7-4    Final (7)
F Steffen Walstad Hamish Gallacher 5-0    Final (6)
Sat, Mar 16, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Ross Paterson Jaap van Dorp 5-4    Final (8)
B Yannick Schwaller Sergei Glukhov 7-2    Final (6)
C Sebastian Wunderer Robin Brydone 1-10    Final (5)
D Bruce Mouat Jan Hess 6-3    Final (7)
E Jason Gunnlaugson Joel Retornaz 3-5    Final (8)
F Simon Gempeler Blair Haswell 8-3    Final (7)
Sat, Mar 16, 19 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Peter De Cruz Glen Muirhead 8-4    Final (7)
B Steffen Walstad Marc Muskatewitz 12-5    Final (7)
C Magnus Ramsfjell Hamish Gallacher 8-4    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 15 -- 3:30pm PT
Kristen Ryan
Sarah Daniels

Final
(8)
M: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 15 -- 3:30pm PT
Jim Cotter
Sean Geall

Final
(8)
J: CanAM MJCT Spiel
Grand Fords, ND
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 15 -- 12:00pm CT
Jordon Johnson
Jack Hykaway

Final
(7)
J: CanAM MJCT Spiel
Grand Forks, ND
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 15 -- 12:00pm CT
Mackenzie Zacharias
Grace Beaudry

Final
(4)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jang/Seong wins New Zealand Winter Games Mixed Doubles

Jang/Seong wins New Zealand Winter Games Mixed Doubles

World Curling Tour Release -- Korea's Team Hyeji Jang and Yujin Seong have won the gold medal at the Mixed Doubles Curling Tournament fuelled by Forsyth Barr.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑