USER:: USPORTS - University Curling Championships

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Oct 23 -- 12:00pm ET
Bruce Mouat Final
Ross Whyte (7)
Brendan Bottcher Final
Niklas Edin (8)
Brad Gushue Final
Yuta Matsumura (7)
Brad Jacobs Final
Kevin Koe (EE) Watch Live Curling!
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 23 -- 11:00am CT
Jace Freeman Final
Tanner Graham (7)
Jordon McDonald Final
Jack Lyburn (3)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 23 -- 11:30am ET
Ryan Strang 12  Final
Luke Godin (6)
Brayden Snow Final
Timothy Marin (7)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 23 -- 12:30pm AT
Paige Brewer Final
Allyson McNutt (8)
Sophie Blades Final
Rachel McLean (7)
Marin Callaghan Final
Celia Evans (7)
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Oct 23 -- 7:00am ET
Canada Final
United States (8)
Slovakia Final
Latvia (8)
Sweden Final
Korea (8)
Switzerland Final
Norway (6)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Oct 23 -- 9:30am AT
Mark Strang Final
Isaiah Dalton (8)
Calan MacIsaac Final
Zach Atherton (6)
Liam Quinlan Final
Alan Fawcett (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

USPORTS - University Curling Championships -- Round-Robin

Mar 11 - 15, 2020
New Brunswick Reds
Fredericton, NB
0.857  2-0  4-1  1-0  0-0  0-0 
Alberta Pandas
Edmonton, AB
0.857  4-0  2-1  2-0  0-0  1-0 
Queens Gaels
Kingston, ON
0.714  2-1  3-1  2-1  1-0  0-1 
McMaster Marauders
Hamilton, ON
0.571  4-1  0-2  2-2  1-0  0-0 
Dalhousie Tigers
Halifax, NS
0.286  1-3  1-2  1-2  0-0  0-0 
Wilfred Laurier Hawks
Waterloo, ON
0.286  1-1  1-4  0-1  0-0  0-0 
Regina Cougars
Regina, SK
0.286  2-5  0-0  0-3  0-1  0-1 
Brandon Bobcats
Brandon, MB
0.143  0-1  1-5  1-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Wed, Mar 11, 20 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Queens Gaels Wilfred Laurier Hawks 6-4    Final (10)
D McMaster Marauders Dalhousie Tigers 12-4    Final (9)
G Regina Cougars New Brunswick Reds 4-6    Final (9)
H Alberta Pandas Brandon Bobcats 6-3    Final (9)
Thu, Mar 12, 20 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B Dalhousie Tigers Alberta Pandas 2-9    Final (8)
C New Brunswick Reds Queens Gaels 12-7    Final (9)
E Wilfred Laurier Hawks Regina Cougars 6-2    Final (9)
G Brandon Bobcats McMaster Marauders 4-7    Final (10)
Thu, Mar 12, 20 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Brandon Bobcats New Brunswick Reds 4-10    Final (9)
C Alberta Pandas Regina Cougars 5-4    Final (EE)
F Dalhousie Tigers Wilfred Laurier Hawks 8-3    Final (8)
H McMaster Marauders Queens Gaels 6-5    Final (EE)
Fri, Mar 13, 20 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Queens Gaels Alberta Pandas 8-5    Final (9)
D Wilfred Laurier Hawks Brandon Bobcats 9-6    Final (9)
E New Brunswick Reds Dalhousie Tigers 8-6    Final (10)
F Regina Cougars McMaster Marauders 6-4    Final (9)
Fri, Mar 13, 20 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
C Dalhousie Tigers Brandon Bobcats 8-9    Final (10)
D Regina Cougars Queens Gaels 6-7    Final (EE)
E Alberta Pandas McMaster Marauders 5-4    Final (10)
H Wilfred Laurier Hawks New Brunswick Reds 6-8    Final (10)
Sat, Mar 14, 20 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Dalhousie Tigers Regina Cougars 7-6    Final (10)
B McMaster Marauders New Brunswick Reds 6-7    Final (10)
F Brandon Bobcats Queens Gaels 3-9    Final (9)
G Alberta Pandas Wilfred Laurier Hawks 10-4    Final (8)
Sat, Mar 14, 20 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A McMaster Marauders Wilfred Laurier Hawks 7-6    Final (10)
B Brandon Bobcats Regina Cougars 4-9    Final (9)
F New Brunswick Reds Alberta Pandas 4-8    Final (8)
G Queens Gaels Dalhousie Tigers 6-5    Final (10)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Oct 23 -- 12:00pm ET
Bruce Mouat Final
Ross Whyte (7)
Brendan Bottcher Final
Niklas Edin (8)
Brad Gushue Final
Yuta Matsumura (7)
Brad Jacobs Final
Kevin Koe (EE) Watch Live Curling!
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 23 -- 11:00am CT
Jace Freeman Final
Tanner Graham (7)
Jordon McDonald Final
Jack Lyburn (3)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 23 -- 11:30am ET
Ryan Strang 12  Final
Luke Godin (6)
Brayden Snow Final
Timothy Marin (7)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 23 -- 12:30pm AT
Paige Brewer Final
Allyson McNutt (8)
Sophie Blades Final
Rachel McLean (7)
Marin Callaghan Final
Celia Evans (7)
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Oct 23 -- 2:00pm EET
Canada Final
United States (8)
Slovakia Final
Latvia (8)
Sweden Final
Korea (8)
Switzerland Final
Norway (6)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Oct 23 -- 9:30am AT
Mark Strang Final
Isaiah Dalton (8)
Calan MacIsaac Final
Zach Atherton (6)
Liam Quinlan Final
Alan Fawcett (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Rocque To Play for Masters Playoff Berth

Rocque To Play for Masters Playoff Berth

Team Kelsey Rocque (photo: Anil Mungal) are through to the C-Side Qualifiers at the GSOC Masters in Oakville.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑