USER:: Dumfries Challenger Series

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Oct 26 -- 7:00am ET
Latvia Final
Scotland 10  (6)
Switzerland Final
China (7)
Italy Final
Slovakia (7)
RCF Final
Norway (8)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Dumfries Challenger Series -- Round-Robin

Dec 12 - 15, 2019
Pool A
Glen Muirhead
Perth, SCO
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Lucien Lottenbach
Zug, SUI
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
James Craik
Forfar, SCO
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Andrew Reed
Cambridge, ENG
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Bill Turner
Dumfries, SCO
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Ross Whyte
Stirling, SCO
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Simon Gempeler
Adelboden, SUI
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Martins Truksans
Riga, LAT
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Orrin Carson
Dumfries, SCO
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Graham Sloan
Dumfries, SCO
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Cameron Bryce
Stirling, SCO
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Hamish Gallacher
Dumfries, SCO
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jan Hess
Zug, SUI
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Luke Carson
Stirling, SCO
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cameron McNay
Dumfries, SCO
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Dec 12, 19 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Ross Whyte Orrin Carson 7-3    Final (7)
D Graham Sloan Martins Truksans 8-9    Final (EE)
Thu, Dec 12, 19 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Cameron Bryce Cameron McNay 6-5    Final (8)
C Jan Hess Luke Carson 6-3    Final (7)
E Lucien Lottenbach Bill Turner 9-1    Final (5)
F Andrew Reed James Craik 1-5    Final (8)
Fri, Dec 13, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
D Orrin Carson Graham Sloan 7-6    Final (8)
E Martins Truksans Simon Gempeler 4-6    Final (7)
Fri, Dec 13, 19 12:15 PM
Sheet Team Team Score    End
A Luke Carson Cameron Bryce 3-8    Final (7)
B Jan Hess Hamish Gallacher 5-6    Final (8)
C Bill Turner James Craik 2-6    Final (7)
E Glen Muirhead Andrew Reed 6-3    Final (6)
Fri, Dec 13, 19 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Orrin Carson Simon Gempeler 1-5    Final (6)
C Ross Whyte Graham Sloan 9-1    Final (5)
Fri, Dec 13, 19 06:45 PM
Sheet Team Team Score    End
B Lucien Lottenbach Glen Muirhead 5-8    Final (8)
C Cameron Bryce Hamish Gallacher 6-2    Final (7)
D Andrew Reed Bill Turner 6-0    Final (5)
E Luke Carson Cameron McNay 5-4    Final (8)
Sat, Dec 14, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Ross Whyte Martins Truksans 7-1    Final (5)
E Simon Gempeler Graham Sloan 7-1    Final (6)
Sat, Dec 14, 19 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Jan Hess Cameron McNay 7-5    Final (8)
C Andrew Reed Lucien Lottenbach 1-5    Final (4)
D Hamish Gallacher Luke Carson 9-7    Final (8)
E James Craik Glen Muirhead 7-9    Final (EE)
Sat, Dec 14, 19 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
D Simon Gempeler Ross Whyte 1-5    Final (5)
E Martins Truksans Orrin Carson 6-3    Final (8)
Sat, Dec 14, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B James Craik Lucien Lottenbach 3-4    Final (EE)
C Hamish Gallacher Cameron McNay 8-1    Final (5)
D Cameron Bryce Jan Hess 5-7    Final (8)
F Glen Muirhead Bill Turner 8-0    Final (4)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Oct 26 -- 8:00am AT
Latvia Final
Scotland 10  (6)
Switzerland Final
China (7)
Italy Final
Slovakia (7)
RCF Final
Norway (8)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Winnipeg's Beth Peterson and her Assiniboine Memorial team had a very successful tune-up bonspiel for this week's Home Hardware Pre-Trials.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑