USER:: Aberdeen International Curling Championship

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Aberdeen International Curling Championship -- Round-Robin

Mar 16 - 18, 2018
Pool A
Yannick Schwaller
Bern, SUI
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kyle Smith
Perth, SCO
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Stirling Gin
Stirling, SCO
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Alexey Timofeev
Moscow, RUS
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
De Jia Zou
Harbin, CHN
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Bruce Mouat
Edinburgh, SCO
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Alexander Baumann
Baden-Baden, GER
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cameron Bryce
Stirling, SCO
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Glen Muirhead
Perth, SCO
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Marc Pfister
Adelboden, SUI
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jaap van Dorp
Zoetermeer, NED
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Steffen Walstad
Oppdal, NOR
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Tom Brewster
Aberdeen, SCO
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Callum Kinnear
Perth, SCO
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sebastian Wunderer
Kitzbuhel, AUT
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Joel Retornaz
Trentino, ITA
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Mar 15, 18 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Kyle Smith Stirling Gin 6-5    Final (EE)
D De Jia Zou Alexey Timofeev 4-7    Final (8)
Fri, Mar 16, 18 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Steffen Walstad Tom Brewster 6-5    Final (EE)
B Bruce Mouat Marc Pfister 6-4    Final (8)
C Joel Retornaz Sebastian Wunderer 2-6    Final (6)
D Alexander Baumann Jaap van Dorp 7-5    Final (8)
E Cameron Bryce Glen Muirhead 8-3    Final (7)
Fri, Mar 16, 18 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Yannick Schwaller De Jia Zou 2-3    Final (8)
C Stirling Gin Alexey Timofeev 5-3    Final (7)
Fri, Mar 16, 18 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jaap van Dorp Glen Muirhead 7-6    Final (8)
B Steffen Walstad Joel Retornaz 11-3    Final (6)
C Tom Brewster Callum Kinnear 8-4    Final (7)
D Marc Pfister Cameron Bryce 8-2    Final (5)
E Bruce Mouat Alexander Baumann 4-3    Final (7)
Fri, Mar 16, 18 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Kyle Smith Alexey Timofeev 6-2    Final (7)
E Stirling Gin Yannick Schwaller 3-6    Final (7)
Fri, Mar 16, 18 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Bruce Mouat Cameron Bryce 7-4    Final (6)
B Tom Brewster Sebastian Wunderer 9-2    Final (6)
C Alexander Baumann Glen Muirhead 6-2    Final (7)
D Steffen Walstad Callum Kinnear 5-3    Final (8)
E Marc Pfister Jaap van Dorp 3-2    Final (8)
Sat, Mar 17, 18 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
C Kyle Smith De Jia Zou 7-6    Final (EE)
D Yannick Schwaller Alexey Timofeev 6-2    Final (6)
Sat, Mar 17, 18 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Marc Pfister Glen Muirhead 6-7    Final (8)
B Alexander Baumann Cameron Bryce 1-8    Final (3)
C Bruce Mouat Jaap van Dorp 5-3    Final (7)
D Steffen Walstad Sebastian Wunderer 7-3    Final (6)
E Joel Retornaz Callum Kinnear 1-5    Final (7)
Sat, Mar 17, 18 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kyle Smith Yannick Schwaller 3-5    Final (8)
D Stirling Gin De Jia Zou 6-2    Final (7)
Sat, Mar 17, 18 04:45 PM
Sheet Team Team Score    End
A Tom Brewster Joel Retornaz 5-4    Final (8)
B Bruce Mouat Glen Muirhead 2-5    Final (8)
C Sebastian Wunderer Callum Kinnear 4-6    Final (8)
D Marc Pfister Alexander Baumann 6-7    Final (8)
E Jaap van Dorp Cameron Bryce 3-8    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Grassie realistic about Pre-Trials chances in Liverpool

Grassie realistic about Pre-Trials chances in Liverpool

Sean Grassie (photo: Claudette Bockstael, Curling Canada) knows what people think his chances are of winning a chance to compete in the Canadian Curling Trials in Saskatoon.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑