World Curling Report

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W7 -- Wed, Nov 20 -- 9:00am CET
DEN Final
GER (6)
LAT Final
SCO 10  (7)
NOR Final
RUS (6)
CZE Final
SWE (9)
EST Final
SUI 11  (8)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M8 -- Wed, Nov 20 -- 2:00pm CET
NED 5th
ITA
GER 5th
SWE
ENG 5th
DEN
SUI 5th
SCO
RUS 5th
NOR
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Wed, Nov 20 -- 12:00pm CET
POL 7th
LAT
CZE 6th
EST
ESP 7th
SVK
BUL 7th
HUN
WAL 7th
FIN
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Wed, Nov 20 -- 8:00am CET
TUR Final
ENG 13  (9)
HUN Final
ITA (10)
BLR Final
FIN (EE)
LTU Final
ESP (6)
SVK Final
POL (9)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Masters of Curling -- Round-Robin

Oct 27 - Nov 1, 2015
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Rachel Homan
Ottawa, ON
1.000  3-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Silvana Tirinzoni
Aarau PwC, SUI
0.750  2-0  1-1  1-0  0-0  0-0 
Val Sweeting
Edmonton, AB
0.750  3-1  0-0  0-1  0-0  0-0 
Mary-Anne Arsenault
Halifax, NS
0.750  2-1  1-0  1-0  0-0  0-0 
Kristy McDonald
Winnipeg, MB
0.750  1-0  2-1  1-1  0-0  0-0 
Anna Sidorova
Moscow, RUS
0.750  1-0  2-1  1-0  1-0  0-0 
Kerri Einarson
Winnipeg, MB
0.500  2-1  0-1  1-0  1-0  0-0 
Jennifer Jones
Winnipeg, MB
0.500  2-0  0-2  0-1  0-0  0-1 
EunJung Kim
Uiseong, KOR
0.500  1-0  1-2  0-0  0-0  0-0 
Tracy Fleury
Sudbury, NONT
0.250  0-2  1-1  0-0  0-0  0-0 
Sherry Middaugh
Coldwater, ON
0.250  0-2  1-1  0-1  0-0  0-0 
Eve Muirhead
Stirling, SCO
0.250  1-1  0-2  1-2  0-0  0-0 
Alina Paetz
Zurich, SUI
0.250  0-2  1-1  1-1  0-0  0-0 
Binia Feltscher
Flims, SUI
0.250  0-0  1-3  1-0  0-0  0-1 
Margaretha Sigfridsson
Sundsvall, SWE
0.000  0-2  0-2  0-1  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Oct 27, 15 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Silvana Tirinzoni Margaretha Sigfridsson 7-6    Final (8)
B Eve Muirhead Kerri Einarson 6-7    Final (8)
E Anna Sidorova Mary-Anne Arsenault 3-5    Final (8)
Wed, Oct 28, 15 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
C Binia Feltscher Kristy McDonald 5-11    Final (8)
D Jennifer Jones Sherry Middaugh 10-5    Final (8)
Wed, Oct 28, 15 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Alina Paetz Anna Sidorova 0-7    Final (5)
E Rachel Homan Tracy Fleury 7-2    Final (7)
Wed, Oct 28, 15 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Val Sweeting Kerri Einarson 7-4    Final (7)
C Sherry Middaugh Mary-Anne Arsenault 9-2    Final (6)
E Margaretha Sigfridsson EunJung Kim 1-9    Final (5)
Wed, Oct 28, 15 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Eve Muirhead Kristy McDonald 5-4    Final (8)
C Rachel Homan Silvana Tirinzoni 5-3    Final (8)
Thu, Oct 29, 15 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B EunJung Kim Tracy Fleury 7-3    Final (7)
D Val Sweeting Binia Feltscher 8-2    Final (5)
Thu, Oct 29, 15 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
E Jennifer Jones Alina Paetz 9-2    Final (7)
Thu, Oct 29, 15 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Rachel Homan Margaretha Sigfridsson 5-3    Final (8)
C Kristy McDonald Kerri Einarson 6-3    Final (8)
D Anna Sidorova Sherry Middaugh 5-3    Final (8)
E Silvana Tirinzoni Tracy Fleury 6-3    Final (7)
Thu, Oct 29, 15 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Alina Paetz Mary-Anne Arsenault 3-4    Final (8)
E Eve Muirhead Binia Feltscher 5-6    Final (8)
Fri, Oct 30, 15 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B Jennifer Jones Mary-Anne Arsenault 3-8    Final (7)
C Eve Muirhead Val Sweeting 2-5    Final (8)
Fri, Oct 30, 15 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Silvana Tirinzoni EunJung Kim 8-1    Final (6)
B Alina Paetz Sherry Middaugh 5-4    Final (7)
C Margaretha Sigfridsson Tracy Fleury 3-8    Final (7)
D Binia Feltscher Kerri Einarson 4-6    Final (EE)
Fri, Oct 30, 15 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Rachel Homan EunJung Kim 6-2    Final (6)
C Jennifer Jones Anna Sidorova 6-7    Final (EE)
D Val Sweeting Kristy McDonald 3-4    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W7 -- Wed, Nov 20 -- 9:00am CET
DEN Final
GER (6)
LAT Final
SCO 10  (7)
NOR Final
RUS (6)
CZE Final
SWE (9)
EST Final
SUI 11  (8)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M8 -- Wed, Nov 20 -- 2:00pm CET
NED 5th
ITA
GER 5th
SWE
ENG 5th
DEN
SUI 5th
SCO
RUS 5th
NOR
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Wed, Nov 20 -- 12:00pm CET
POL 7th
LAT
CZE 6th
EST
ESP 7th
SVK
BUL 7th
HUN
WAL 7th
FIN
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Wed, Nov 20 -- 8:00am CET
TUR Final
ENG 13  (9)
HUN Final
ITA (10)
BLR Final
FIN (EE)
LTU Final
ESP (6)
SVK Final
POL (9)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑