World Curling Report

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm CT
Williamson Final
Barker (6)
Selzer 10th
Anderson
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm ET
Hastings Final
Brandwood (8)
Homan Final
Froud (8)
Duncan Final
Harrison (10)
Inglis Final
Murphy (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Mon, Jan 27 -- 8:00pm ET
Willsey  
Howard  
McDonald  
Camm  
Epping  
Allen  
Kean  
Ferris  
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 9:00am PT
Pewarchuk  
Brown  
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Swiss Cup Basel -- C Event

Sep 30 - Oct 2, 2011
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Default (ET)
Aku Kauste

David Sik
D8 - Sat 5:00am
Loser Out
SCORES
  [65]
Aku Kauste
D6 - Fri 4:00pm
Loser Out
SCORES
 
  [59]
Meico Oehninger
Meico Oehninger
D10 - Sat 11:00am
Loser Out
SCORES
  [73]
Dominik Maerki
Rob Vilain
Dominik Maerki
D8 - Sat 5:00am
Loser Out
SCORES
  [66]
Dominik Maerki
D11 - Sat 2:15pm
Loser Out
SCORES
  [79]
D6 - Fri 4:00pm
Loser Out
SCORES
  [60]
Dominik Maerki
Bernhard Werthemann
Benno Arnold
Pascal Hess
D9 - Sat 8:15am
Loser Out
SCORES
  [67]
Marcus Hasselborg
Marcus Hasselborg
D10 - Sat 11:00am
Loser Out
SCORES
  [74]
Marcus Hasselborg
Brad Gushue
D11 - Sat 2:15pm
Loser Out
SCORES
  [80]
David Murdoch
D9 - Sat 8:15am
Loser Out
SCORES
  [68]
Brad Gushue
D7 - Sat 2:15am
Loser Out
SCORES
  [61]
David Murdoch
D10 - Sat 11:00am
Loser Out
SCORES
  [75]
Brad Gushue
Thomas Ulsrud
Manuel Ruch
Jiri Snitil
Steffen R. Mellemseter
D9 - Sat 8:15am
Loser Out
SCORES
  [69]
Jiri Snitil
D7 - Sat 2:15am
Loser Out
SCORES
  [62]
Steffen R. Mellemseter
D10 - Sat 11:00am
Loser Out
SCORES
  [76]
Jiri Snitil
Mario Freiberger
Claudio Pescia
Andrey Drozdov
D11 - Sat 2:15pm
Loser Out
SCORES
  [81]
D9 - Sat 8:15am
Loser Out
SCORES
  [70]
Christof Schwaller
Christof Schwaller
D10 - Sat 11:00am
Loser Out
SCORES
  [77]
Jeff Stoughton
Jeff Stoughton
Jan Hauser
Joel Retornaz
D8 - Sat 5:00am
Loser Out
SCORES
  [71]
Daniel Herberg
D6 - Fri 4:00pm
Loser Out
SCORES
  [63]
Daniel Herberg
Daniel Herberg
D10 - Sat 11:00am
Loser Out
SCORES
  [78]
Peter De Cruz
Peter De Cruz
Thomas Loevold
D8 - Sat 5:00am
Loser Out
SCORES
  [72]
Peter De Cruz
D11 - Sat 2:15pm
Loser Out
SCORES
  [82]
D6 - Fri 4:00pm
Loser Out
SCORES
  [64]
Thomas Loevold
Aleksandr Kirikov
Oskar Eriksson

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm CT
Williamson Final
Barker (6)
Selzer 10th
Anderson
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm ET
Hastings Final
Brandwood (8)
Homan Final
Froud (8)
Duncan Final
Harrison (10)
Inglis Final
Murphy (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Mon, Jan 27 -- 8:00pm ET
Willsey  
Howard  
McDonald  
Camm  
Epping  
Allen  
Kean  
Ferris  
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 9:00am PT
Pewarchuk  
Brown  
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑