Curling Scores

W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 11:00am ET
Tirinzoni 7th
Inglis
Kim 6th
Kelly
Armstrong 6th
Ladouceur
Mann 7th
Strouse
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb 5th
Libbus  Watch Live Curling!
Tao 5th
Hartung  Watch Live Curling!
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 8:00am ET
Mooibroek Final
Ramsfjell (7)
Colter Final
Horgan (7)
Edin Final
Stocker (6)
Retornaz Final
Schwaller (7)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm ET
Menard 5th
Wise
Asselin 4th
Munroe
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am CT
Smith Final
Sigurdson (6)
McDonald Final
Walter (7)
M: Alliston Curling Club Cash Spiel
Alliston, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am ET
Balsdon Final
Bryant (8)
Froud Final
Heggestad (8)
Brackett Final
Heggestad (8)
Hutchinson Final
Pearce (8)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am CT
Ackland Final
Robertson (5)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 15 -- Sat, Oct 1 -- 9:55pm EET
Bryce Final
Veltsman (8)
Hertman Final
Landelius 10  (7)
Gulbis Final
Gosgens (4)
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Quinlan  
McNeil Lamswood  
Smith  
O'Driscoll  
Young  
Symonds  
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Oct 4 -- 8:00am ET
Fujisawa  
Team Homan  
Jones  
McCarville  
Einarson  
Kim  
Wrana  
Duncan  
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Strong  
Locke  
Hill  
Curtis  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Camm wins 2010 OCT Championships

Sep 9 - 12, 2010

Event Results:

Recent
Draw: 7 -- Fri, Sep 10 -- 7:00pm ET
Geurts Final
Middaugh (8)
Kean Final
Rumfeldt (8)
Gardner Final
Patterson (6)
Camm Final
Fairfull (EE)
Epping Final
Rizzo (8)
Furness Final
Moretto (8)
Fanset Final
Ouellet (7)
Default (ET)

 
Final Ranking    
Team Prize (CDN) Points
1.   Mathew Camm $5,000  25.360 
2.   Mark Kean $3,000  15.850 
3.   Rob Lobel $2,000  12.680 
3.   Nick Rizzo $2,000  12.680 
5.   Mark Bice $1,500  9.510 
5.   Mike Anderson $1,500  9.510 
5.   Dale Matchett $1,500  9.510 
5.   Daryl Shane $1,500  9.510 
9.   Gerry Geurts $1,225  3.170 
9.   Jake Higgs $1,225  3.170 
View Full Standings

Event Information
Entry fee is $725 payable to the OCT MENS CHAMPIONSHIP, and can be post-dated for August 1st. Please mail to:
91 Beechbank Cres.
London, ON
N6E 2P1

Purse Breakdown:
1st: $5,000
2nd: $3,000
3/4: $2,000
5-8: $1,500
9-10: $1,225
Event Purse: $20,450
Entry Fee: $725 CDN
Website:
http://www.ontariocurlingtour.com
 
Location
Oakville, Ontario
 
Contact
Gerry Geurts
E: gerrygeurts@gmail.com
P: 519-702-8383

Curling Scores

W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 11:00am ET
Tirinzoni 7th
Inglis
Kim 6th
Kelly
Armstrong 6th
Ladouceur
Mann 7th
Strouse
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb 5th
Libbus  Watch Live Curling!
Tao 5th
Hartung  Watch Live Curling!
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 8:00am ET
Mooibroek Final
Ramsfjell (7)
Colter Final
Horgan (7)
Edin Final
Stocker (6)
Retornaz Final
Schwaller (7)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm ET
Menard 5th
Wise
Asselin 4th
Munroe
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am CT
Smith Final
Sigurdson (6)
McDonald Final
Walter (7)
M: Alliston Curling Club Cash Spiel
Alliston, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am ET
Balsdon Final
Bryant (8)
Froud Final
Heggestad (8)
Brackett Final
Heggestad (8)
Hutchinson Final
Pearce (8)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 2 -- 9:00am CT
Ackland Final
Robertson (5)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 15 -- Sat, Oct 1 -- 9:55pm EET
Bryce Final
Veltsman (8)
Hertman Final
Landelius 10  (7)
Gulbis Final
Gosgens (4)
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Quinlan  
McNeil Lamswood  
Smith  
O'Driscoll  
Young  
Symonds  
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Oct 4 -- 8:00am ET
Fujisawa  
Team Homan  
Jones  
McCarville  
Einarson  
Kim  
Wrana  
Duncan  
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Strong  
Locke  
Hill  
Curtis  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Kelly upends Jones for Toronto Tankard playoff spot

Kelly upends Jones for Toronto Tankard playoff spot

Late steals help New Brunswick's Andrea Kelly (Photo: Curling Canada) defeat Team Jones for a spot in the Stu Sells Toronto Tankard playoff round.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑