Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Wed, Dec 12 -- 9:00am NT
Bruce Mouat
Peter De Cruz
 
 

Niklas Edin
Braden Calvert
 
 

Click Event to Show Scoreboard
M: Boost National
W: Boost National
M: Qinghai Curling Elite
M: Dakota Challenger Spiel
M: Dumfries Challenger Series
M: KW Granite U18 Boys Spiel
W: Qinghai Curling Elite
W: Dakota Challenger Spiel
W: CurlOON Women's Cash Spiel - Midland
W: KW Granite U18 Girls Spiel
M: BC Mens - Kootenay Playdowns
M: BC Mens - Island Playdowns
M: BC Mens - Okanagan Playdowns
M: BC Mens - Lower Mainland Playdowns
M: BC Mens - North Playdown
M: CurlON Men's Cash Spiel - Acton
M: CurlON Men's Cash Spiel - RCMP
W: BC Scotties Open Event #1
W: Alberta Scotties - Qualifier 1
W: Wheelchair Curling Baltic League: Stage 3
Default (ET)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Port Elgin Superspiel -- Round-Robin

Nov 16 - 18, 2018
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Mark Bice
Sarnia, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Wayne Tuck Jr.
Strathroy, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
John Willsey
Waterloo, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rob Retchless
Toronto, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Damien Villard
Cambridge, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Dayna Deruelle
Harriston, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Dave Ellis
Toronto, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pat Ferris
Grimsby, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kyle Foster
Arborg , MB
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cory Heggestad
,
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Dale Kelly
Chatham, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Charlie Richard
London, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brandon Tippin
Elmvale, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Curtis Cassidy
Port Elgin, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Richard Krell
,
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brandon Corbett
Rochester, NY
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
David Gravelle
Port Elgin, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Al Hutchinson
Owen Sound, ON
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Nov 16, 18 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
C Brandon Tippin Cory Heggestad 2-8    Final (6)
A David Gravelle Dave Ellis 5-6    Final (EE)
Fri, Nov 16, 18 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Mark Bice Dayna Deruelle 5-2    Final (6)
B Dale Kelly Rob Retchless 5-6    Final (8)
C Wayne Tuck Jr. Pat Ferris 6-4    Final (EE)
D Al Hutchinson Damien Villard 1-7    Final (5)
Fri, Nov 16, 18 04:15 PM
Sheet Team Team Score    End
A Richard Krell Charlie Richard 5-4    Final (EE)
B John Willsey Cory Heggestad 5-3    Final (7)
C Kyle Foster David Gravelle 13-8    Final (7)
D Brandon Corbett Curtis Cassidy 2-5    Final (7)
Fri, Nov 16, 18 07:15 PM
Sheet Team Team Score    End
A Curtis Cassidy Dale Kelly 6-7    Final (8)
B Al Hutchinson Mark Bice 5-6    Final (EE)
C Dave Ellis Brandon Tippin 3-10    Final (5)
D Rob Retchless Pat Ferris 8-1    Final (4)
Fri, Nov 16, 18 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A John Willsey Kyle Foster 9-1    Final (3)
B Wayne Tuck Jr. Brandon Corbett 6-2    Final (7)
C Richard Krell Dayna Deruelle 4-5    Final (7)
D Damien Villard Charlie Richard 6-7    Final (8)
Sat, Nov 17, 18 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Curtis Cassidy Pat Ferris 3-9    Final (5)
C Cory Heggestad David Gravelle 7-1    Final (4)
Sat, Nov 17, 18 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Richard Krell Damien Villard 5-7    Final (8)
B Dave Ellis Kyle Foster 4-3    Final (8)
C John Willsey Brandon Tippin 7-3    Final (7)
D Al Hutchinson Dayna Deruelle 0-8    Final (4)
Sat, Nov 17, 18 03:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Mark Bice Charlie Richard 5-4    Final (7)
B Dale Kelly Wayne Tuck Jr. 5-6    Final (8)
C Rob Retchless Curtis Cassidy 6-2    Final (6)
D Pat Ferris Brandon Corbett 8-2    Final (6)
Sat, Nov 17, 18 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Damien Villard Dayna Deruelle 5-4    Final (EE)
C Cory Heggestad Kyle Foster 3-8    Final (6)
D David Gravelle Brandon Tippin 5-7    Final (8)
A John Willsey Dave Ellis 8-4    Final (7)
Sat, Nov 17, 18 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Rob Retchless Wayne Tuck Jr. 5-6    Final (8)
B Charlie Richard Al Hutchinson 9-8    Final (EE)
C Dale Kelly Brandon Corbett 7-3    Final (6)
D Mark Bice Richard Krell 6-3    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Wed, Dec 12 -- 9:00am NT
Bruce Mouat
Peter De Cruz
 
 

Niklas Edin
Braden Calvert
 
 

Click Event to Show Scoreboard
M: Boost National
W: Boost National
M: Qinghai Curling Elite
M: Dakota Challenger Spiel
M: Dumfries Challenger Series
M: KW Granite U18 Boys Spiel
W: Qinghai Curling Elite
W: Dakota Challenger Spiel
W: CurlOON Women's Cash Spiel - Midland
W: KW Granite U18 Girls Spiel
M: BC Mens - Kootenay Playdowns
M: BC Mens - Island Playdowns
M: BC Mens - Okanagan Playdowns
M: BC Mens - Lower Mainland Playdowns
M: BC Mens - North Playdown
M: CurlON Men's Cash Spiel - Acton
M: CurlON Men's Cash Spiel - RCMP
W: BC Scotties Open Event #1
W: Alberta Scotties - Qualifier 1
W: Wheelchair Curling Baltic League: Stage 3
Default (ET)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jacobs adds Home Hardware Canada Cup title to impressive resume

Jacobs adds Home Hardware Canada Cup title to impressive resume

Jacobs adds Home Hardware Canada Cup title to impressive resume ESTEVAN, Saskatchewan -- Brad Jacobs has an impressive resume - Olympic gold medal, Tim Hortons Brier gold medal, men's world championship silver medal - and now he can add the Home Hardware Canada Cup.

Curling Blogs

  • ONTARIO CURLING COUNCIL: Watch ; Learn; 5 Steps to Consciously...
  • Facebook Feed

    To top ↑