Warning: simplexml_load_file(): /var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/forums/includes/frontthreads.xml:1: parser error : Document is empty in /var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/fileinc/frontthreads_xml.php on line 12 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/fileinc/frontthreads_xml.php on line 17 2017 The Big Spiel Coverage on CurlingZone - Everything Curling
Like CurlingZone on Facebook
 
 
   
Welcome to CurlingZone, Guest!   Register Now!    
Already a member?   Login:              Forgot Password?
ProCurlingWear - Support Our Troops
2017 The Big Spiel Coverage

Draw: CF Sun, Jan 15 2:30pm (CT)
Bob Hedstrom
Seppo Sormunen

Final
(7)
Mark Faltesek
Dwayne Jacobson

Final
(7)
Mike Henderson
Sheila Longie

Final
(4)
Darrick Kizlyk
Jim Bronson

Final
(7)
Steve Rooney
Jack Moores

Final
(8)
Joe Olsen
Gene Hinze

12 
Final
(6)
Kirk Thompson
Jason Card

Final
(8)
Draw: CF Sun, Jan 15 2:30pm (CT)
Geoff Goodland
Tyler Drews

Final
(8)
A Event
A Event | B Event | C Event | D Event | E Event | F Event | G Event | H Event |
Times shown as Central Time (CT)
Geoff Goodland
1 -- S:FS1
Thu 5:30pm
Loser to 125
  [1] Geoff Goodland
Joe Walter
Tim Risdal
3 -- S:FT3
Fri 12:00pm
Loser to 188
  [65] Geoff Goodland
1 -- S:FS2
Thu 5:30pm
Loser to 125
  [2] Tim Risdal
Mary Deuhs
Darrick Kizlyk
5 -- S:SP7
Fri 6:00pm
Loser to 250
  [97] Geoff Goodland
1 -- S:FS3
Thu 5:30pm
Loser to 126
  [3] Darrick Kizlyk
Justin Thurlow Darrick Kizlyk
Brian Betlock
3 -- S:FT5
Fri 12:00pm
Loser to 188
  [66]
1 -- S:FS4
Thu 5:30pm
Loser to 126
  [4] Dale Gibbs
Dale Gibbs
Bob Hedstrom
7 -- S:CC2
Sat 10:30am
Loser Out
  [113] Geoff Goodland
1 -- S:FT5
Thu 5:30pm
Loser to 127
  [5] David Temple
David Temple
John Gardner
3 -- S:FS3
Fri 12:00pm
Loser to 189
  [67] David Temple
1 -- S:FT2
Thu 5:30pm
Loser to 127
  [6] John Gardner
Sapa Carlson David Temple
Grant Sormunen
5 -- S:SP5
Fri 6:00pm
Loser to 250
  [98]
1 -- S:FT3
Thu 5:30pm
Loser to 128
  [7] Dean Skallman
Dean Skallman Dean Skallman
Kirk Thompson
3 -- S:FS1
Fri 12:00pm
Loser to 189
  [68]
1 -- S:FT4
Thu 5:30pm
Loser to 128
  [8] Mark Faltesek
Mark Faltesek
10 -- S:FS4
Sat 7:15pm
Loser Out
  [121] Geoff Goodland
Phil Moir
To Championship
2 -- S:FS1
Thu 8:00pm
Loser to 129
  [9] Phil Moir
Jeff Helstrom
John Larson
4 -- S:FT3
Fri 2:30pm
Loser to 190
  [69] Phil Moir
2 -- S:FS2
Thu 8:00pm
Loser to 129
  [10] John Larson
Steve Pater
Michael Glessner
6 -- S:CC2
Fri 8:30pm
Loser to 251
  [99] Art Ruohonen
2 -- S:FS3
Thu 8:00pm
Loser to 130
  [11] Christopher Brooks
Christopher Brooks Art Ruohonen
Stones Gone Wild
4 -- S:FS5
Fri 2:30pm
Loser to 190
  [70]
2 -- S:FS4
Thu 8:00pm
Loser to 130
  [12] Art Ruohonen
Art Ruohonen
Lionel Locke
8 -- S:SP7
Sat 1:00pm
Loser Out
  [114] Jason Smith
2 -- S:FT5
Thu 8:00pm
Loser to 131
  [13] Lionel Locke
Casey Wright
Nick Ward
4 -- S:FS3
Fri 2:30pm
Loser to 191
  [71] Lionel Locke
2 -- S:FT2
Thu 8:00pm
Loser to 131
  [14] Nick Ward
Mike Henderson Jason Smith
Dan Ruehl
6 -- S:CC6
Fri 8:30pm
Loser to 251
  [100]
2 -- S:FT3
Thu 8:00pm
Loser to 132
  [15] Dan Ruehl
Matt Chadwick Jason Smith
Jason Smith
4 -- S:FS1
Fri 2:30pm
Loser to 191
  [72]
2 -- S:FT4
Thu 8:00pm
Loser to 132
  [16] Jason Smith
John Bauer
Colin Hufman
3 -- S:SP1
Fri 12:00pm
Loser to 161
  [73] Colin Hufman
Gary Papenfuss
5 -- S:FT4
Fri 6:00pm
Loser to 206
  [101] Colin Hufman
Greg Hanson
John Solem
3 -- S:SP2
Fri 12:00pm
Loser to 161
  [74]
John Solem
7 -- S:FS2
Sat 10:30am
Loser to 259
  [115] Colin Hufman
Edward Scimia
3 -- S:SP3
Fri 12:00pm
Loser to 162
  [75] Edward Scimia
Jesse Bailey
Edward Scimia
5 -- S:FT5
Fri 6:00pm
Loser to 206
  [102]
Greg Wilson
Greg Wilson
3 -- S:SP4
Fri 12:00pm
Loser to 162
  [76]
Steve Rooney
9 -- S:CC3
Sat 5:30pm
Loser Out
  [122] Colin Hufman
To Championship
Donn Satrom
3 -- S:SP5
Fri 12:00pm
Loser to 163
  [77] Donn Satrom
James Bueltel
5 -- S:FT2
Fri 6:00pm
Loser to 207
  [103] Donn Satrom
Joe Olsen
Joe Olsen
3 -- S:SP6
Fri 12:00pm
Loser to 163
  [78]
Chris Rugg
7 -- S:FS3
Sat 10:30am
Loser to 259
  [116] Donn Satrom
Greg Jamieson
3 -- S:SP7
Fri 12:00pm
Loser to 164
  [79] Greg Jamieson
Josh Zimmerman
Margie Smith
5 -- S:FT3
Fri 6:00pm
Loser to 207
  [104]
Pete Henschel
Margie Smith
3 -- S:SP8
Fri 12:00pm
Loser to 164
  [80]
Margie Smith
Mike Farbelow
1 -- S:FS5
Thu 5:30pm
Loser to 141
  [33] Mike Farbelow
Kevin Green
Pat Gillis
4 -- S:CC2
Fri 2:30pm
Loser to 196
  [81] Mike Farbelow
1 -- S:FS6
Thu 5:30pm
Loser to 141
  [34] Ryan Moellman
Ryan Moellman
Big Top Barkers
6 -- S:FT4
Fri 8:30pm
Loser to 254
  [105] Calvin Rausch
1 -- S:CC6
Thu 5:30pm
Loser to 142
  [35] Big Top Barkers
Jeremy Witzke Calvin Rausch
Pebble Rebels
4 -- S:FS2
Fri 2:30pm
Loser to 196
  [82]
1 -- S:CC5
Thu 5:30pm
Loser to 142
  [36] Calvin Rausch
Calvin Rausch
Jim Bronson
8 -- S:SP1
Sat 1:00pm
Loser Out
  [117] Mark Willmert
1 -- S:CC4
Thu 5:30pm
Loser to 143
  [37] Jim Bronson
Brian LaPlante
Kirstin McKeown
4 -- S:FS6
Fri 2:30pm
Loser to 197
  [83] Jim Bronson
1 -- S:CC3
Thu 5:30pm
Loser to 143
  [38] Timothy Doherty
Timothy Doherty Mark Willmert
Dick Goodspeed
6 -- S:FT3
Fri 8:30pm
Loser to 254
  [106]
1 -- S:CC2
Thu 5:30pm
Loser to 144
  [39] Dick Goodspeed
Neil Dekrey Mark Willmert
Greg Hanson
4 -- S:FS5
Fri 2:30pm
Loser to 197
  [84]
1 -- S:CC1
Thu 5:30pm
Loser to 144
  [40] Mark Willmert
Mark Willmert
10 -- S:CC4
Sat 7:15pm
Loser Out
  [123] Merlin Orvik
Steve Jytyla
To Championship
2 -- S:FS5
Thu 8:00pm
Loser to 145
  [41] Steve Jytyla
Jason Card
Jomar Ochoco
4 -- S:SP2
Fri 2:30pm
Loser to 198
  [85] Steve Jytyla
2 -- S:FS6
Thu 8:00pm
Loser to 145
  [42] Sailor Jerry
Sailor Jerry
Dan Ostheimer
6 -- S:FT5
Fri 8:30pm
Loser to 255
  [107] Merlin Orvik
2 -- S:CC6
Thu 8:00pm
Loser to 146
  [43] Gene Hinze
Gene Hinze Merlin Orvik
Sheila Longie
4 -- S:SP4
Fri 2:30pm
Loser to 198
  [86]
2 -- S:CC5
Thu 8:00pm
Loser to 146
  [44] Merlin Orvik
Merlin Orvik
Max Sando
8 -- S:FS4
Sat 1:00pm
Loser Out
  [118] Merlin Orvik
2 -- S:CC4
Thu 8:00pm
Loser to 147
  [45] Michael Yaremchuk
Michael Yaremchuk
Tim Walior
4 -- S:SP5
Fri 2:30pm
Loser to 199
  [87] Tim Walior
2 -- S:CC3
Thu 8:00pm
Loser to 147
  [46] Tim Walior
Leo Moorhead Tim Walior
On The Rocks
6 -- S:FT2
Fri 8:30pm
Loser to 255
  [108]
2 -- S:CC2
Thu 8:00pm
Loser to 148
  [47] On The Rocks
Dan Andrews On The Rocks
Seppo Sormunen
4 -- S:SP3
Fri 2:30pm
Loser to 199
  [88]
2 -- S:CC1
Thu 8:00pm
Loser to 148
  [48] Moneer Rana
Moneer Rana
Brad Caldwell
3 -- S:FS5
Fri 12:00pm
Loser to 169
  [89] Brad Caldwell
Ken King
5 -- S:CC2
Fri 6:00pm
Loser to 210
  [109] Brad Caldwell
Bill Kuhlmann
Andy Hovland
3 -- S:FS6
Fri 12:00pm
Loser to 169
  [90]
Andy Hovland
7 -- S:SP3
Sat 10:30am
Loser to 261
  [119] Tyler Drews
Jake Hanauer
3 -- S:CC1
Fri 12:00pm
Loser to 170
  [91] Jake Hanauer
Al Taylor
Tyler Drews
5 -- S:FS5
Fri 6:00pm
Loser to 210
  [110]
Jack Moores
Tyler Drews
3 -- S:CC2
Fri 12:00pm
Loser to 170
  [92]
Tyler Drews
9 -- S:SP3
Sat 5:30pm
Loser Out
  [124] Tyler Drews
To Championship
Tom Lickteig
3 -- S:CC3
Fri 12:00pm
Loser to 171
  [93] Tom Rugg
Tom Rugg
5 -- S:SP1
Fri 6:00pm
Loser to 211
  [111] Tom Rugg
George Allendorph
Tom O'Brien
3 -- S:CC4
Fri 12:00pm
Loser to 171
  [94]
Tom O'Brien
7 -- S:FS4
Sat 10:30am
Loser to 261
  [120] Tom Rugg
Tom Rolfer
3 -- S:CC5
Fri 12:00pm
Loser to 172
  [95] Tom Rolfer
Bob Ernster
Tom Rolfer
5 -- S:SP2
Fri 6:00pm
Loser to 211
  [112]
Terry Espeseth
Dwayne Jacobson
3 -- S:CC6
Fri 12:00pm
Loser to 172
  [96]
Dwayne Jacobson
border=0
 
Eastern Time (ET)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  
Click Event to Show Scoreboard
M: Canadian Junior Mens Championship
J: Canadian Junior Womens Championship
M: Ed Werenich Golden Wrench Classic
M: German Masters
W: Glynhill Ladies International
M: USA Junior Mens National Championship
W: USA Junior Womens National Championship
M: Alberta Boston Pizza Southerns
M: Alberta Boston Pizza Northerns
W: BC Scotties
W: Ontario Scotties - Challenge Round
M: Ontario Tankard - Challenge Round
M: Dakota Territory Club Playdowns
M: PEI Tankard
J: Elmira OJCT U18 Men
J: Elmira OJCT U18 Women
M: Brock University Mens Bonspiel
W: Brock University Womens Bonspiel
W: PEI Scotties
M: Gefle Mixed Doubles Cup
W: Northern Ontario Scotties
Central Time (CT)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

MOST RECENT CZ FORUM POSTS

Playdowns
2017 Playdowns
Rock Talk
New York Bonspiel February
Players/Teams Classifieds
U-18 Woman in Ontario looking for a team
U.S.A. Curling
2017 Senior Women's
Rock Talk
Is it just me or are there less and less games being streamed or televised
Rock Talk
NWT Brier Championship
Junior Curling
Junior Provincials ( 1 2 3 )
Junior Curling
Junior Nationals in Victoria
Playdowns
Northern Ont. Womens Playdowns (a short thread)
Rock Talk
Announcers ( 1 2 )
Post New Message  |  View All Forums

Follow CurlingZone on these networks:

Join CZ on Facebook! Follow CZ on Twitter!

CurlingZone.com: Questions, comments, beefs? Click here to email us.
© 2001-2014 CurlingZone. All Rights Reserved. Terms of Service | Privacy Policy