Curling Scores

Click Event to Show Scoreboard
M: Princess Auto Elite 10
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
W: Princess Auto Elite 10
W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
M: Avonair Cash Spiel
M: KKP Classic
M: The Curling Store Cashspiel
M: Tallinn Mens International Challenger
M: Larry Jones Junior Classic
M: Southern Ontario Mens SuperSpiel Qualifier
M: Oakville Optimist U18 Junior Mens Bonspiel
M: Hogline U18 Junior Mens Spiel
W: Avonair Cash Spiel
W: Manitoba Curling Tour Classic
W: Tallinn Ladies International Challenger
W: Larry Jones Junior Classic
W: Hogline U18 Junior Womens Spiel
W: Southern Ontario Womens SuperSpiel Qualifier
W: Oakville Optimist U18 Junior Womens Bonspiel
M: Michael Izsak Memorial Junior Cash Spiel
M: NAVY Fall Classic Open Bonspiel
Eastern Time (ET)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

GSOC Tour Challenge Tier 1 -- Round-Robin

Nov 8 - 13, 2016
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
John Morris
Vernon, BC
1.000  2-0  2-0  1-0  0-0  0-0 
Mike McEwen
Winnipeg, MB
0.750  3-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Kyle Smith
Stirling, SCO
0.750  1-0  2-1  1-0  0-0  0-0 
Team Gushue
St. John's, NL
0.750  2-0  1-1  0-1  0-0  0-1 
Steve Laycock
Saskatoon, SK
0.500  2-0  0-2  1-0  0-0  0-0 
Reid Carruthers
Winnipeg, MB
0.500  1-1  1-1  1-0  0-0  0-0 
Brad Jacobs
Sault Ste Marie, NONT
0.500  1-0  1-2  0-1  0-0  0-0 
John Shuster
Duluth, USA
0.500  2-1  0-1  1-2  0-0  0-1 
Thomas Ulsrud
Oslo, NOR
0.500  2-0  0-2  0-1  0-0  0-1 
Niklas Edin
Karlstad, SWE
0.500  1-0  1-2  2-0  1-0  0-0 
Kevin Koe
Calgary, AB
0.250  1-3  0-0  1-0  1-0  0-0 
John Epping
Toronto, ON
0.250  1-1  0-2  1-1  1-0  0-0 
Charley Thomas
Edmonton, AB
0.250  0-3  1-0  1-2  0-0  0-0 
David Murdoch
Stirling, SCO
0.250  0-1  1-2  0-0  0-0  0-0 
Brendan Bottcher
Edmonton, AB
0.250  1-0  0-3  0-2  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Nov 8, 16 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
C Reid Carruthers Charley Thomas 7-6    Final (8)
D Kevin Koe John Morris 4-8    Final (7)
Wed, Nov 9, 16 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Steve Laycock Niklas Edin 9-6    Final (8)
D David Murdoch Thomas Ulsrud 4-8    Final (7)
Wed, Nov 9, 16 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Team Gushue Kyle Smith 9-4    Final (6)
D Brendan Bottcher John Shuster 5-6    Final (8)
Wed, Nov 9, 16 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Brad Jacobs John Morris 5-6    Final (8)
D Mike McEwen Niklas Edin 6-2    Final (7)
E John Epping Reid Carruthers 2-8    Final (6)
Wed, Nov 9, 16 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Team Gushue Charley Thomas 8-4    Final (6)
C Steve Laycock John Shuster 6-5    Final (8)
E Kevin Koe Thomas Ulsrud 6-5    Final (EE)
Thu, Nov 10, 16 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B Kyle Smith Reid Carruthers 6-1    Final (6)
Thu, Nov 10, 16 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Brad Jacobs David Murdoch 8-5    Final (8)
B Mike McEwen Brendan Bottcher 6-3    Final (7)
C John Epping Charley Thomas 4-5    Final (8)
Thu, Nov 10, 16 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A John Morris Thomas Ulsrud 9-2    Final (6)
E Niklas Edin John Shuster 6-5    Final (EE)
Thu, Nov 10, 16 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Kevin Koe David Murdoch 5-11    Final (8)
D Team Gushue John Epping 6-7    Final (EE)
E Mike McEwen Steve Laycock 9-3    Final (7)
Fri, Nov 11, 16 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
E Charley Thomas Kyle Smith 7-8    Final (8)
Fri, Nov 11, 16 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Team Gushue Reid Carruthers 7-3    Final (7)
C Steve Laycock Brendan Bottcher 3-6    Final (7)
D Brad Jacobs Thomas Ulsrud 3-6    Final (7)
Fri, Nov 11, 16 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Mike McEwen John Shuster 2-7    Final (5)
D John Morris David Murdoch 8-3    Final (6)
Fri, Nov 11, 16 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B John Epping Kyle Smith 4-6    Final (7)
C Kevin Koe Brad Jacobs 4-6    Final (7)
D Brendan Bottcher Niklas Edin 4-5    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

Click Event to Show Scoreboard
M: Princess Auto Elite 10
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
W: Princess Auto Elite 10
W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
M: Avonair Cash Spiel
M: KKP Classic
M: The Curling Store Cashspiel
M: Tallinn Mens International Challenger
M: Larry Jones Junior Classic
M: Southern Ontario Mens SuperSpiel Qualifier
M: Oakville Optimist U18 Junior Mens Bonspiel
M: Hogline U18 Junior Mens Spiel
W: Avonair Cash Spiel
W: Manitoba Curling Tour Classic
W: Tallinn Ladies International Challenger
W: Larry Jones Junior Classic
W: Hogline U18 Junior Womens Spiel
W: Southern Ontario Womens SuperSpiel Qualifier
W: Oakville Optimist U18 Junior Womens Bonspiel
M: Michael Izsak Memorial Junior Cash Spiel
M: NAVY Fall Classic Open Bonspiel
Eastern Time (ET)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Kerri Einarson wins Mother Club Fall Curling Classic

Kerri Einarson wins Mother Club Fall Curling Classic

Kerri Einarson (Winnipeg, Manitoba) wins the Mother Club Fall Curling Classic, defeating Allison Flaxey (Winnipeg, Manitoba) 7-0 at the Granite Curling Club in Winnipeg, Canada.

Curling Blogs

Facebook Feed

To top ↑